Google'a Sor

Şunu aradınız:: tıkanıklıkların (Türkçe - Arnavutça)

İnsan katkıları

Profesyonel çevirmenler, işletmeler, web sayfaları ve erişimin serbest olduğu çeviri havuzlarından.

Çeviri ekle

Türkçe

Arnavutça

Bilgi

Türkçe

Belgede tıkanıklıkların giderilmesi ve hava güvenliğinin artırılması amaçlanıyor.

Arnavutça

Marrëveshja u pa si lehtësim i mbingarkesës dhe rritje e sigurisë ajrore.

Son Güncelleme: 2012-04-06
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Biz şu anda endotelyal büyümeyi önlemeye çalışıyoruz. Eğer başarısız olursak hastalığa, zayıflamaya damar tıkanıklığına ve eritmeye çalıştığımız tümörlerin yayılmasına neden olacaktır.

Arnavutça

Ajo që po përpiqemi të bëjmë është ta ndalojmë rritjen endotiliale... e cila, kur rritet shumë, mund të kontribuoj në sëmundje, rëndim... frenim të enëve të gjakut... dhe në shprëndarje të tumoreve për të cilët po punojmë shumë fortë që t'i çrrënjosim.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Buradaki tıkanıklığı açmamız lazım.

Arnavutça

Duhet ta pastrojmë këtë bllokimin.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Bir tıkanıklık var mı diye bakmak için muayene randevusunu alınca, ofisine gidip yaptırmaya niyetlenmiştim.

Arnavutça

Dhe kur ai i telefonoi më pas atyre të skanerit, uh, për të pyetur nëse kishte ndonjë bllokim... Vendosa të largohesha menjëherë nga zyra e tij për të kontrolluar vetë.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Jeneratörü, kapıyı biraz açacak kadar çalıştırırsan dışarı çıkıp tıkanıklığı giderebilirim.

Arnavutça

Lëre të punoj mjaft sa ta ngrisim atë derën pak. Unë po dal jashtë të pastroj çkado që është duke e bllokuar.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Hamish'e yanlış bir yemek verirsen, tıkanıklık yaşayabilir.

Arnavutça

Nëse i shërben Hamishit ushqimet e gabuara, mund të ketë probleme me tretjen.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

- Bu fırça borudaki tüm tıkanıklıkları temizler... ama... bugüne kadar hiç birşey yapmadı onu terörist yapan... hiç birşey yapmayacağı önemlidir...

Arnavutça

Çfarë është ajo?

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Tıkanıklığı açacağım ve suyunuzu geri getireceğim.

Arnavutça

Do të zhbllokoj tubin dhe do të sjell përsëri ujin.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Başka bir tıkanıklıkta sadece dört harflik bir adam...

Arnavutça

Vetëm një njeri katër letrash në një bllokim tjetër.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Tam burada Wichita'da bir damar tıkanıklığından öldüğünde babam 54 yaşındaydı.

Arnavutça

Babai im i kishte 54... kur vdiq nga embolia masive këtu në Wichita.

Son Güncelleme: 2016-10-29
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Reuters'e göre, sürekli tıkanıklık yaratan noktalardan biri de, bir dizi akademisyen, gazeteci ve aydının devlet kurumlarını eleştirdikleri veya "Türklüğe hakaret" ettikleri için yargılanmalarına açan Türk ceza kanununun değiştirilmiş hali.

Arnavutça

Një shëmbull i ngecjes së vazhdueshme, sipas Reuters, është një seksion i kodit penal të amenduar të Turqisë sipas të cilit një numër akademikësh, gazetarësh dhe intelektualësh janë përballur me gjyqin për "fyerje të turqizmës".

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 2
Kalite:

Uyarı: Görünmez HTML biçimlendirmesi içeriyor

Türkçe

Anlaşmadaki tıkanıklığı çözmek amacıyla, Bulgar Enerji Bakanı Milko Kovaçev ile Bölgesel Kalkınma Bakanı Valentin Çerovski, Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve diğer yetkililerle müzakerelerde yapmak uzere Pazartesi günü Ankara'ya gitti.

Arnavutça

Duke u përpjekur të zgjidhin pikën e vdekur, ministri bullgar i energjisë, Milko Kovaçev dhe ministri i zhvillimit rajonal, Valentin Tserovski udhëtuan të hënën në Ankara për bisedime me ministrin turk të energjisë dhe burimeve natyrale, Hilmi Guler dhe zyrtarë të tjerë.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Başbakan'a yakın kaynaklar, Sırbistan Meclis Başkanı Nataşa Micic'in, tıkanıklık giderilene değin cumhurbaşkanlığına vekalet edebileceğini belirtiyorlar.

Arnavutça

Kryetarja e Parlamentit serb Natasha Miçiç mund të marrë rolin e presidentit derisa të zgjidhet ky bllokim, sipas burimeve në kampin e kryeministrit.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Ancak beklenen trafik tıkanıklıkları, kısıtlamalar ve güvenlik denetim noktaları nedeniyle, bu kadar uzakta kalmak pek de buna değmez gibi görünüyor.

Arnavutça

Me trafikun e pritshëm, kufizimet dhe kontrollet e sigurisë, megjithatë, qëndrimi aq larg nuk do t'ja vlente.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Sürmekte olan hazırlıklar trafik tıkanıklıkları ve diğer sorunlara yol açadursun, Atinalıların son aylarda Oyunlar hakkında daha az hevesli oldukları söyleniyor.

Arnavutça

Me përgatitjet në proces që shkaktojnë devijime të trafikut dhe probleme të tjera, njoftohet se athinasit janë më pak entusiastë rreth Lojrave gjatë muajve të fundit.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Atina 204 Organizasyon Komitesi Başkanı Gianna Angelopoulos- Daskalaki de benzer duyguları dile getirerek, zaferin "bunu başaramayacağımızı söyleyenleri haksız çıkardığını" söyledi. Sürmekte olan hazırlıklar trafik tıkanıklıkları ve diğer sorunlara yol açadursun, Atinalıların son aylarda Oyunlar hakkında daha az hevesli oldukları söyleniyor.

Arnavutça

Shefja e komitetit organizues Athina 2004, Xhana Angelopulos- Daskalaki kishte të njëjtat mendime duke thënë se triumfi "hodhi poshtë të gjitha mendimet e atyre që thoshin se ne nuk e bëjmë dot Olimpiadën". Me përgatitjet në proces që shkaktojnë devijime të trafikut dhe probleme të tjera, njoftohet se athinasit janë më pak entusiastë rreth Lojrave gjatë muajve të fundit.

Son Güncelleme: 2012-04-06
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Uyarı: Görünmez HTML biçimlendirmesi içeriyor

Türkçe

Anlaşma çerçevesinde, Türkiye Bulgaristan'dan 2008 yılının sonuna kadar sürecek on yıllık bir dönem içinde yaklaşık 1. 5 milyar dolar değerinde, 33. 7 milyar kilowatt- saat elektrik ithal edecekti. Buna karşılık olarak da, Türk firmaları sırasıyla 330 milyon ve 220 milyon dolar değerindeki Yukarı Arda hidroelektrik santralı ve Maritsa otoyolu projelerinde yer alacaklardı. Anlaşmadaki tıkanıklığı çözmek amacıyla, Bulgar Enerji Bakanı Milko Kovaçev ile Bölgesel Kalkınma Bakanı Valentin Çerovski, Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve diğer yetkililerle müzakerelerde yapmak uzere Pazartesi günü Ankara'ya gitti.

Arnavutça

Sipas marveshjes, Turqia duhej të importonte 33. 7 miliard kilovat orë energji elektrike nga Bullgari, me vlerë rreth 1. 5 miliard $, gjatë një periudhe dhjetë- vjeçare që vazhdonte deri në fund të vitit 2008. Si shkëmbim, kompanitë turke do të merrnin pjesë në ndërtimin e digës së hidrocentralit të Ardës së sipërme dhe të udhëshpejtës së Maricës, për 300 milion $dhe 220 milion $respektivisht. Duke u përpjekur të zgjidhin pikën e vdekur, ministri bullgar i energjisë, Milko Kovaçev dhe ministri i zhvillimit rajonal, Valentin Tserovski udhëtuan të hënën në Ankara për bisedime me ministrin turk të energjisë dhe burimeve natyrale, Hilmi Guler dhe zyrtarë të tjerë.

Son Güncelleme: 2012-04-06
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Türkçe

Ancak beklenen trafik tıkanıklıkları, kısıtlamalar ve güvenlik denetim noktaları nedeniyle, bu kadar uzakta kalmak pek de buna değmez gibi görünüyor. İyi bir alternatifse, Oyunlar süresince Pire'de demirleyecek olan on iki yüzen şehirden birinde, bir seyahat gemisinde oda ayırtmak olabilir.

Arnavutça

Me trafikun e pritshëm, kufizimet dhe kontrollet e sigurisë, megjithatë, qëndrimi aq larg nuk do t' ja vlente. Një alternativë e mirë është të rezervosh një dhomë në një anije turistike, në një nga dymbëdhjetë anijet e mëdha që do të ankorohen në Pire gjatë lojrave.

Son Güncelleme: 2012-04-06
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Daha iyi çeviri için
4,401,923,520 insan katkısından yararlanın

Kullanıcılar yardım istiyor:Deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi ziyaret etmeye devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi edinin. Tamam