Diskriminimi - Albanian - English Traduzioni ed esempi
MyMemory, la memoria di traduzione più grande del mondo
Click to expand

Coppia linguistica: Click to swap content  Argomento   
Chiedi a Google

Hai cercato: diskriminimi ( Albanese - Inglese )

    [ Disattiva i colori ]

Contributi umani

Da traduttori professionisti, imprese, pagine web e archivi di traduzione disponibili gratuitamente al pubblico.

Aggiungi una traduzione

Albanese

Inglese

Informazioni

Albanese

Diskriminimi

Inglese

Discrimination

Ultimo aggiornamento 2015-03-12
Frequenza di utilizzo: 16
Qualità:
Riferimento: Wikipedia

Albanese

Diskriminimi

Inglese

Discriminating

Ultimo aggiornamento 2013-10-10
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Diskriminimi

Inglese

Indiscriminate

Ultimo aggiornamento 2011-10-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

"Kapitujt negociues të cilët janë teknikisht të gatshëm të hapen nuk duhet të jenë subjekt diskriminimi," shtoi Babaçan.

Inglese

"The negotiating chapters which are technically ready to be opened should not be subject to discrimination," Babacan added.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Komisioni bullgar jep vendimin mbi çështjen e ferexheve 02/08/2006 SOFJE, Bullgari -- Komisioni i anti- diskriminimit të vendit vendosi të martën (1 gusht) se ndalimi i veshjeve të ferexheve në shkollë ku uniformat janë të kërkuara nuk është një akt diskriminimi.

Inglese

Bulgarian commission rules on headscarves case 02/08/2006SOFIA, Bulgaria -- The country's anti-discrimination commission ruled on Tuesday (1 August) that a ban on wearing headscarves at schools where uniforms are required is not an act of discrimination.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Shefi i OJQ ndërkombëtare thotë se diskriminimi etnik vazhdon në BiH 11/09/2006 SARAJEVË, Bosnje dhe Herzegovinë (BiH) -- Aaron Rhodes, drejtori ekzekutiv i Federatës Ndërkombëtare të Helsinkit për të Drejtat Njerëzore (IHF) thotë në një intervistë se megjithse situata me të drejat e njeriut në BiH është përmirësuar ndjeshëm në dhjetë vjetët e fundit, diskriminimi etnik vazhdon.

Inglese

International NGO chief says ethnic discrimination persists in BiH 11/09/2006SARAJEVO, Bosnia and Herzegovina (BiH) -- Aaron Rhodes, the executive director of the International Helsinki Federation for Human Rights (IHF), says in an interview that, although the situation with human rights in BiH has improved significantly in the past ten years, ethnic discrimination persists.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Presidenti i PE i kërkon Kroacisë të ndalë diskriminimin në sektorin e pasurive të patundshme 13/04/2006 ZAGREB, Kroaci -- Gjatë një vizite të mërkurën (12 prill) në Zagreb, presidenti i Parlamentit Evropian (PE) Josep Borrel i kërkoi Kroacisë të ndalë çdo formë diskriminimi ndaj shtetasve të BE që orvaten të blenë ose shesin prona të patundshme në Kroaci dhe të zbatojë plotësisht angazhimet e veta nën marrëveshjen e stabilizimit dhe shoqërimit (SAA) me BE.

Inglese

EP president urges Croatia to stop discrimination in real estate sector 13/04/2006ZAGREB, Croatia -- During a visit to Zagreb on Wednesday (12 April), European Parliament President Josep Borrell urged Croatia to prevent any form of discrimination against EU citizens attempting to buy or sell real estate in Croatia and to fully implement its commitments under the Stabilisation and Association Agreement (SAA) with the EU.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Amnesty International kritikon gjyqet e krimeve të luftës në Kroaci 27/05/2005 ZAGREB, Kroaci -- Diskriminimi etnik vazhdon të prekë gjyqet e krimeve të luftës të kryera në Kroaci, sipas raportit vjetor të Amnesty International paraqitur të mërkurën (25 maj) në Zagreb.

Inglese

Amnesty International Criticises War Crimes Trials in Croatia 27/05/2005ZAGREB, Croatia -- Ethnic discrimination continues to affect war crimes trials conducted in Croatia, according to Amnesty International's annual report, presented in Zagreb on Wednesday (25 May).

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Rreth 100 anëtarë të shoqatave të OJQ dhe atyre rome me parulla që lexonin "Diskriminimi është zemra e Serbisë" dhe "Romët fqinjët tanë" u mblodhën përpara bashkisë së Beogradit për të protestuar ndaj dëbimeve të javës së shkuar.

Inglese

Around 100 members of NGOs and Roma associations, holding banners reading "Discrimination Is the Heart of Serbia" and "Roma Our Neighbour" gathered in front of the Belgrade city hall Wednesday to protest last week's evictions.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Diskriminimi ndaj pakicave etnike dhe keqtrajtimi i emigrantëve, megjithatë, mbeten shqetësim. (Departamenti i Shtetit i SHBA -- 25/02/09)

Inglese

Discrimination against ethnic minorities and mistreatment of immigrants, though, remain a concern. (US State Department -- 25/02/09)

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Diskriminimi ndaj romëve është më i shpeshti, pasi një pjese të madhe të kësaj popullsie u mungojnë dokumentet e identitetit.

Inglese

Discrimination against the Roma is the most frequent because a large portion of that population lacks identity documents.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Trafikimi njerëzor mbetet një problem ashtu sikurse diskriminimi shoqëror ndaj të paaftëve.

Inglese

Human trafficking remained a problem, as well as societal discrimination against the disabled.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Ndonëse Turqia e lejon homoseksualitetin, nuk ka ligje që mbrojnë homoseksualët nga diskriminimi.

Inglese

Though Turkey permits homosexuality, it has no laws protecting gays from discrimination.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

"Diskriminimi kundër këtyre, statusi i të cilëve njihet, është kaq i madh sa shumë përballen me ngacmime të përditshme nga mësuesit dhe studentët e rinj," deklaroi të mërkurën Klarisa Benkomo, një studiuese e HRW- së për të drejtat e fëmijëve në Evropë dhe Azinë Qendrore dhe po ashtu autore e raportit.

Inglese

"The discrimination against those whose status is known is so great that many face daily harassment by teachers and fellow students," Clarisa Bencomo, an HRW researcher for children's rights in Europe and Central Asia and author of the report, said on Wednesday.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Deri sa autoritetet të marrin masa urgjentisht tani, diskriminimi i pakontrolluar do ti detyrojë shumë prej këtyre fëmijëve të mënjanohen nga shoqëria."

Inglese

"Unless the authorities take urgent measures now, unchecked discrimination will push far too many of these children to the margins of society."

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Sipas UNICEF, më tepër se 290, 000 fëmijë (rreth 33 përqind) janë prekur nga varfëria e diskriminimi.

Inglese

According to UNICEF, more than 290,000 children (approximately 33 per cent), are affected by poverty and discrimination.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Në një raport të fundit, agjensia e OKB- së gjeti se Shqipërisë i mungojnë politikat sociale për të mbrojtur fëmijët nga varfëria, diskriminimi dhe përjashtimi shoqëror.

Inglese

In a recent report, the UN agency found that Albania lacks social policies to protect children from poverty, discrimination and social exclusion.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

"Kjo do të thotë krijimi i një mjedisi të sigurtë të lirë nga diskriminimi etnik në të cilin të kthyerit mund të gëzojnë plotësisht të drejtat e tyre.

Inglese

"This means creating a secure environment free of ethnic discrimination in which returnees can enjoy fully their rights.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Sipas raportit të AI, autoritetet greke nuk po e zbatojnë ligjin ndërkombëtar të të drejtave të njeriut dhe standardet lidhur me aksesin ndaj procesit të azilit, të paraburgimit të emigrantëve dhe mbrojtjes nga diskriminimi.

Inglese

According to the AI report, Greek authorities are failing to comply with international human rights law and standards regarding access to the asylum process, the detention of migrants and protection from discrimination.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Probleme të vazhduar, duke përfshirë mungesën e aksesit te punëdhënësi, arsimit, kujdesit shëndetësor, shërbimeve sociale dhe pensioneve, vazhdojnë të pengojnë kthimin e refugjatëve dhe diskriminimi me bazë etnike është "i përhapur e në vazhdim", thoshte grupi.

Inglese

Persistent problems, including lack of access to employment, education, health care, social services and pensions, continue to impede refugee returns, and ethnically-based discrimination is "widespread and ongoing", the group said.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Aggiungi una traduzione

Esegui la ricerca fra i contributi umaniCi sono utenti che chiedono aiuto: baleares (Olandese>Ceco) | apa maksud co worker (Inglese>Malese) | sono allegro (Italiano>Inglese) | kab aa rahe ho (Hindi (indiano)>Inglese) | x** full hd video bf (Hindi (indiano)>Inglese) | essay on different types of pollution in kannada (Inglese>Afrikaans) | mangagtipon (Tagalog>Cinese semplificato) | haryanvi (Inglese>Hindi (indiano)) | essay on mobile ke labh aur haniya (Inglese>Hindi (indiano)) | cn (Inglese>Francese) | reliquiae (Latino>Finlandese) | kumari dulhan x** movie video hd (Hindi (indiano)>Inglese) | galing naman (Tagalog>Inglese) | kuto sa ari ng babae (Tagalog>Inglese) | exmple of a diary entry (Afrikaans>Inglese)


Segnala un abuso  | Informazioni su MyMemory   | Contattaci


MyMemory nella tua lingua: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra. Maggiori informazioni. OK