Ask Google

Results for çaktivizimit translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

-Kodin e çaktivizimit.

English

- Deactivation code!

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Sekuenca e çaktivizimit filloi.

English

Deactivation sequence initiated.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Telekomanda e çaktivizimit të shpërthimit është në gjoksin e saj, pikërisht pas zemrës.

English

The trigger shutoff control is taped to her chest directly behind the heart.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Njoftimi tha se gjashtë persona u vranë prej shpërthimit të minave, përfshirë dy ekspertë të çaktivizimit.

English

The report said six people were killed by exploding mines, including two disposal experts.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Dr.Sue po planifikon shtimin e trupave të qelizave burimore tek injeksioni për të bërë mekanizmat e çaktivizimit më efektive.

English

Dr. su plans on adding somatic stem cells to the injection to make the inhibitors more effective.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Gazetarët në vend thanë se një ekspert i çaktivizimit të bombave me veshje mbrojtëse, hoqi këmishën e personit dhe andej doli një cilindër i ngjyrosur në të verdhë me tela.

English

Reporters on the scene said a bomb disposal expert, wearing protective clothing, removed the man's shirt and then a tan coloured cylinder with wires coming out of it.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Teknikët e çaktivizimit të pasijeve shpërthyese punojnë në një nga vendet e mëparshme të municionit në Irakun jugor. [Antonio Prlenda]

English

BiH's explosive ordnance disposal technicians work at one of the former munition sites in southern Iraq. [Antonio Prlenda]

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Vetëm disa ditë pas vendosjes në Irak, një Njësi e Çaktivizimit të Mjeteve Shpërthyese nga Bosnje e Hercegovina kreu misionin e saj të parë, duke shkatërruar një stok armësh dhe municioni të vjetër.

English

Just days after its deployment to Iraq, an Explosive Ordnance Disposal unit from Bosnia and Herzegovina has completed its first mission, destroying a stash of old weapons and ammunition.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"Çdo i ri që nuk dëshiron të bashkë-nënshkruajë bindjen e tij mund dhe duhet të kontestojë/pretendojë të ardhmen e tij përtej dhe kundër largimit/çaktivizimit të partive politike, sindikatave të qeverisë dhe çdo lloj OJQ-je pseudo-humaniste," tha ai.

English

"Every young person who does not want to co-sign his conviction can and must contest/claim their future beyond and against relieving/defusing political parties, government unions and every kind of pseudo-humanistic NGOs," he said

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

BiH së fundmi vendosi grupin e pestë të nëntë vëzhguesve ushtarakë në operacionin në mbështetje të paqes në Etiopi dhe Eritrea dhe të pesë vëzhguesve ushtarakë të grupit të tretë për misionin e OKB-së në Republikën Demokratike të Kongos, ndërkohë që përgatit njësinë e çaktivizimit të lëndëve shpërthyese që do të vendoset në Irak.

English

BiH recently deployed its 5th rotation of nine military observers in the UN peace support operation in Ethiopia and Eritrea, and five military observers in the 3rd rotation to the UN mission in the Democratic Republic of Congo, while preparing the explosive ordnance disposal unit to be deployed in Iraq.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Forcat pjesëmarrëse të SH.B.A.-së përfshinë anije amfibe të sulmit USS Saipan (LHA 2), anijen e ndihmës dhe shpëtimit USS Grasp (ARS 51), Njësinë e Lëvizshme të Çaktivizimit të Pajisjeve Shpërthyese EIGHT (EODMU 8), Skuadrën e Mbështetjes së Helikopterëve FOUR (HC 4), Forcën e Sigurimit të Korpusit të Marinës të Kompanisë në Europë dhe Komandantin e Forcës së Posaçme SIX SEVEN (CTF 67).

English

The participating US forces included the amphibious assault ship USS Saipan (LHA 2), the rescue and salvage ship USS Grasp (ARS 51), Explosive Ordnance Disposal Mobile Unit EIGHT (EODMU 8), Helicopter Support Squadron FOUR (HC 4), Marine Corps Security Force Company Europe, and Commander, Task Force SIX SEVEN (CTF 67).

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kontigjenti ushtarak i BiH në Irak përbëhet nga dy toga: toga e rradhës e çaktivizimit të paisjeve shpërthyese (EOD) në bazën Eko pranë Al-Divaniah dhe ndrresa e parë e togës së këmbësorisë në kampin Fitorja pranë Bagdadit.

English

The BiH military contingent in Iraq currently consists of two platoons -- the eighth rotation of the Explosive Ordnance Disposal (EOD) Platoon at Echo Base near Al-Diwaniyah and the first rotation of the Infantry Platoon at Camp Victory near Baghdad.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Njësia e Çaktivizimit të Mjeteve Shpërthyese (EOD) e forcave të armatosura të Bosnje e Herzegovinës (BiH) përfundoi operacionin e vet të parë në Irak vetëm disa ditë pasi u vendos atje në 10 qershor.

English

The Explosive Ordnance Disposal (EOD) Unit of the Bosnia and Herzegovina (BiH) Armed Forces completed its first military operation in Iraq just days after its deployment on 10 June.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Njësia e BiH bashkohet me misionin paqeruajtës ndërkombëtar në Irak 14/06/2005 SARAJEVË, Bosnjë dhe Herzegovinë (BiH) -- Ministria e mbrojtjes e BiH tha të hënën (13 qershor) se njësia e çaktivizimit të pajisjeve plasëse të BiH ka marrë detyrat brenda koalicionit ndërkombëtar në Irak, duke shërbyer nën komandën e SHBA në Falluxha.

English

BiH Unit Joins International Peacekeeping Mission in Iraq 14/06/2005SARAJEVO, Bosnia and Herzegovina (BiH) -- The BiH Defence Ministry said Monday (13 June) that the BiH Explosive Ordnance Disposal unit has assumed duties within the international coalition in Iraq, serving under US command near Fallujah.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Trupat e BiH kryejnë misionin e tyre të parë në Irak 29/06/2005 Vetëm disa ditë pas vendosjes në Irak, një Njësi e Çaktivizimit të Mjeteve Shpërthyese nga Bosnje e Hercegovina kreu misionin e saj të parë, duke shkatërruar një stok armësh dhe municioni të vjetër. Nga Antonio Prlenda për Southeast European Times në Sarajevë – 29/06/05 Njësia e Çaktivizimit të Mjeteve Shpërthyese (EOD) e forcave të armatosura të Bosnje e Herzegovinës (BiH) përfundoi operacionin e vet të parë në Irak vetëm disa ditë pasi u vendos atje në 10 qershor.

English

BiH Troops Accomplish Their First Mission in Iraq 29/06/2005 Just days after its deployment to Iraq, an Explosive Ordnance Disposal unit from Bosnia and Herzegovina has completed its first mission, destroying a stash of old weapons and ammunition. By Antonio Prlenda for Southeast European Times in Sarajevo -- 29/06/05 The Explosive Ordnance Disposal (EOD) Unit of the Bosnia and Herzegovina (BiH) Armed Forces completed its first military operation in Iraq just days after its deployment on 10 June.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK