Results for mosmarrëveshjeje translation from Albanian to Serbian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Serbian

Info

Albanian

ndërmjet këtyre përparësive janë disa fusha mosmarrëveshjeje prej një periudhe afatgjatë ndërmjet brukselit dhe zagrebit.

Serbian

među tim prioritetima je nekoliko dugogodišnjih spornih pitanja između brisela i zagreba.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

vendimi i icj i dha fund një mosmarrëveshjeje territoriale që zgjati për më shumë se gjysmë shekulli.

Serbian

odlukom msp okončan je teritorijalni spor koji je trajao više od pola veka.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

subjekti ka qenë për një kohë të gjatë një burim mosmarrëveshjeje midis tij dhe presidentit traian bashesku.

Serbian

to pitanje već dugo vremena predstavlja predmet neslaganja između njega i predsednika trajana baseskua.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

gjatë bisedës telefonike, të dy presidentët pranuan se incidenti ishte rezultat i një mosmarrëveshjeje biznesi.

Serbian

međutim, u telefonskom razgovoru, dvojica predsednika složila su se da je incident nastao zbog poslovnog spora.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

marrëdhëniet e të dy fqinjëve janë përkeqësuar gjatë një mosmarrëveshjeje të gjatë lidhur me kufirin e tyre detar.

Serbian

odnosi dva suseda se pogoršavaju zbog dugotrajnog spora oko pomorske granice.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

në të kaluarën, zagrebi ka insistuar mbi shqyrtimin e një mosmarrëveshjeje të ndarë nga procesi i saj i integrimit në be.

Serbian

zagreb je ranije insistirao da se spor razmatra odvojeno od procesa integracije u eu.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

për shkak të një mosmarrëveshjeje të gjatë për kufirin detar, sllovenia po bllokon disa kapituj të acquis të kroacisë.

Serbian

zbog višegodišnjeg pomorskog graničnog spora slovenija blokira određena poglavlja hrvatskog acquisa.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

traineri i futbollit slloven sreçko katanec njoftoi më 5 qershor se do të largohet pas një mosmarrëveshjeje me lojtarin e mirënjohur zllatko zahoviç.

Serbian

slovenački fudbalski trener srećko katanec saopštio je 5. juna da će dati otkaz zbog svađe sa fudbalskom zvezdom zlatkom zahovićem.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

ans ka qenë në qendër të një mosmarrëveshjeje politike të vazhdueshme, ku partitë e opozitës argumentojnë se është duke u shërbyer interesave politike.

Serbian

anb je bila tema stalnog političkog sukoba, jer su opozicione stranke tvrdile da to telo služi političkim interesima.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

be dhe rusia do të mbajnë bisedime të reja që kanë për qëllim zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje lidhur me ndalimin nga moska të importeve polake të mishit.

Serbian

eu i rusija održaće nove razgovore sa ciljem da reše spor oko zabrane moskve na uvoz poljskog mesa.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

procesi legjislativ në shqipëri është bllokuar për rreth dy vjet për shkak të një mosmarrëveshjeje në vazhdim lidhur me raundin e fundit të zgjedhjeve të përgjithëshme.

Serbian

zakonodavni proces u albaniji blokiran je otprilike dve godine, zbog tekućeg spora oko poslednjeg kruga opštih izbora.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

në ndërmjetësim, të dy palët e një mosmarrëveshjeje janë dakord të ndihmohen nga një palë e tretë në arritjen e një zgjidhjeje të pranueshme.

Serbian

u posredovanju, dve strane u sporu daju saglasnost da im treća strana pomogne da postignu prihvatljivo rešenje.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

duke premtuar se institucioni presidencial do të jetë një faktor stabiliteti dhe jo mosmarrëveshjeje, parvanov tha se formula për sukses ishte qeverisja nëpërmjet mirëkuptimit maksimal.

Serbian

obećavajući da će institucija predsednika biti faktor stabilnosti, a ne konfrontacija, parvanov je ukazao da je formula uspeha vladavina uz maksimalni konsenzus.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

burimet diplomatike në athinë shprehën rezerva rreth perspektivave për përparim për shkak të një përshkallëzimi mosmarrëveshjeje midis kryeministrit maqedonas nikola gruevski dhe presidentit branko crvenkovski.

Serbian

diplomatski izvori u atini izrazili su rezervisanost oko izgleda za napredak, zbog eskalacije spora između makedonskog premijera nikole gruevskog i predsednika branka crvenkovskog.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

brukseli ka bërë të qartë gjithashtu se propozimet e tij nuk përbëjnë një vendim mbi statusin e kosovës, i cili është ende subjekt mosmarrëveshjeje midis vendeve anëtarë.

Serbian

brisel je takođe jasno ukazao da njegovi predlozi nisu ravni presudi o statusu kosova, koji je još uvek predmet neslaganja zemalja članica.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

e fundit prej tyre ndodhi në janar 2009, kur furnizimet e më shumë se 20 vendeve europianë u ndërprenë për shkak të një mosmarrëveshjeje çmimi midis rusisë dhe ukrainës.

Serbian

poslednja se dogodila u januaru 2009. godine, kada su isporuke za više od 20 evropskih zemalja bile prekinute zbog spora oko cena između rusije i ukrajine.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

kryeministri i bosnjë dhe herzegovinës adnan terziç ka shkarkuar ministrin e tij të jashtëm gjatë një mosmarrëveshjeje rreth asaj se kush do të bëhej shefi i agjensisë së inteligjencës së vendit.

Serbian

premijer bosne i hercegovine adnan terzić smenio je svog ministra inostranih poslova zbog nesuglasica oko toga ko bi trebalo da postane šef obaveštajne agencije zemlje.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

javën e shkuar, nikoliç dha dorëheqjen pas një mosmarrëveshjeje me kreun e srs vojislav sheshelj rreth qëndrimit të partisë mbi ratifikimin e marrëveshjes së stabilizimit dhe shoqërimit me be.

Serbian

nikolić je prošle nedelje podneo ostavku nakon neslaganja sa liderom srs vojislavom Šešeljem oko stava stranke o ratifikovanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa eu.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

nikoliç themeloi sns pas ndarjes me srs për shkak të një mosmarrëveshjeje me kreun e burgosur të partisë vojislav sheshelj lidhur me qëndrimin e partisë ndaj marrëveshjes së stabilizimit dhe shoqërimit me be.

Serbian

nikolić je osnovao sns nakon razilaženja sa srs zbog neslaganja sa liderom stranke vojislavom Šešeljem koji se nalazi u zatvoru, oko stava stranke o ratifikovanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa eu.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

dy vende të ballkanit perëndimor kanë marrë ftesat e anëtarësimit në nato në samitin e aleancës në bukuresht, ndërsa një i tretë pa ofertën e tij të ngrijë për shkak të një mosmarrëveshjeje me greqinë.

Serbian

dve zemlje zapadnog balkana dobile su poziv za prijem u članstvo nato-a na samitu alijanse u bukureštu, dok je kandidatura treće stavljena na led zbog spora sa grčkom.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:



We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK