Ask Google

Results for treading translation from English to Albanian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Albanian

Info

English

Treading water's the same as drowning for people like you and me.

Albanian

Te ndryshosh ujerat është njësoj si mbytje për njerëz si unë dhe ti.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

English

It is a thin line we are treading on because we have to be more flexible but rigorous at the same time.

Albanian

Çështja është delikate, sepse duhet të jemi më fleksibël, por të rreptë në të njëjtën kohë.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

then suck the juice of every kind of fruit and keep treading the ways of your Lord which have been made easy."

Albanian

Pastaj ha fryte të llojllojshme, mandej me urtësi ec rrugëve të Zotit tënd”!

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

then suck the juice of every kind of fruit and keep treading the ways of your Lord which have been made easy."

Albanian

Pastaj ha nga të gjitha (llojet) frutat dhe futu nëpër rrugët e nënshtruara (e të mësuara) prej Zotit tënd).

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

then suck the juice of every kind of fruit and keep treading the ways of your Lord which have been made easy."

Albanian

ushqehu me gjithfarë lloje frutesh dhe ec rrugës së Zotit tënd përulshëm!”

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Treading water all night long, screaming his lungs out to the echoes screaming back. When they found him, he was nearly catatonic.

Albanian

Gjithë natën në ujë, duke bërtitur me sa fuqi kishte, jehonat që i ktheheshin.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

English

hiii hottstuff.. thank you for adding me i just treading into this sexy chatting }, you think yuo are as freaky as I am! lol

Albanian

hiii hottstuff .. thank you for adding me i just treading into this sexy chatting}, you think yuo are as freaky as I am! lol

Last Update: 2012-12-14
Usage Frequency: 1
Quality:

English

For it is a day of trouble, and of treading down, and of perplexity by the Lord GOD of hosts in the valley of vision, breaking down the walls, and of crying to the mountains.

Albanian

Sepse është një ditë lemerie, shkatërrimi dhe ngurimi nga ana e ZOTIT, të Zotit të ushtrive; në Luginën e Vegimeve muret janë shembur dhe britma për ndihmë arrin deri në mal.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

English

And on all hills that shall be digged with the mattock, there shall not come thither the fear of briers and thorns: but it shall be for the sending forth of oxen, and for the treading of lesser cattle.

Albanian

Dhe mbi të gjitha kodrat që u çelën me shatë nuk do të kalohet më nga frika e ferrave dhe gjembave; do të jenë një vend ku do të dërgohen qetë dhe që do të shkelet nga dhentë".

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Most certainly We revealed to Moses: "Proceed with My servants in the night and strike for them a dry path in the sea. Have no fear of being overtaken, nor be afraid of treading through the sea."

Albanian

Dhe Ne i patëm kumtuar Musaut “Transferoi robërit e mij dhe nisu me ta natën rrugës së thatë, përmes detit, pa u frikësuar se po të arrin kush dhe mos i druaj përmbytjes”.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Most certainly We revealed to Moses: "Proceed with My servants in the night and strike for them a dry path in the sea. Have no fear of being overtaken, nor be afraid of treading through the sea."

Albanian

Na, i kemi shpallur Musait: “Udhëto natën me robërit e Mi dhe bënju atyre një rrugë të tharë nëpër det; nuk do të frikësohesh ti, se do të të arrijë ai (Faraoni), as nuk do të frikësohesh (nga fundosja)”.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Most certainly We revealed to Moses: "Proceed with My servants in the night and strike for them a dry path in the sea. Have no fear of being overtaken, nor be afraid of treading through the sea."

Albanian

Ne i kumtuam Musait: “Udhëto natën me robtë e Mij, hapu atyre me rrugë të terur në det, e mos ke frikë se do të zënë, a do të fundosësh”.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Forasmuch therefore as your treading is upon the poor, and ye take from him burdens of wheat: ye have built houses of hewn stone, but ye shall not dwell in them; ye have planted pleasant vineyards, but ye shall not drink wine of them.

Albanian

Pastaj, duke qenë se keni shtypur të varfrin dhe kërkoni prej tij taksa në grurë, megjithëse keni ndërtuar shtëpi prej guri të palatuar, nuk do të banoni në to; keni mbjellë vreshta të mrekullueshme, por nuk do ta pini verën e tyre.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK