Ask Google

Results for jan translation from English to Macedonian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Macedonian

Info

English

Jan

Macedonian

Јануари

Last Update: 2011-10-23
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Jan

Macedonian

јанFebruary

Last Update: 2011-10-23
Usage Frequency: 1
Quality:

English

of Jan

Macedonian

од јанof February

Last Update: 2011-10-23
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Jan Fritz

Macedonian

Jan Fritz

Last Update: 2011-10-23
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Jan Zee advised:

Macedonian

Јан Зи советува:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Czech Prime Minister Jan Fischer voices support for Kosovo.

Macedonian

Чешкиот премиер Јан Фишер изрази поддршка за Косово.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Below is the translation of the Jan. 29 post by Predator:

Macedonian

Следи преводот на написот на Предатор од 29-ти јануари:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Jan Shim rode a Beca or rickshaw when he toured Penang, Malaysia:

Macedonian

Јан Шим се возел на рикша кога го посетил Пенанг, Малезија:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Passy made the comments after meeting with OSCE Secretary General Jan Kubis.

Macedonian

Паси го даде команеарот по состанокот со генералниот секретар на ОБСЕЈан Кубис.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Miep Gies and husband Jan next to the bookcase that hid the Secret Annex, around 1988

Macedonian

Мип Гис со сопругот Јан до вратата на библиотеката која го прикриваше тајното скривалиште, сликани околу 1998

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Also in diplomatic news: Czech Foreign Minister Jan Kohout visits Skopje.

Macedonian

Исто така во дипломатските вести: чешкиот министер за надворешни работи, Јан Кохут, го посети Скопје.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

The Eurosocialist Jan Marinus Wiersma reminded the PSD that Socialists worldwide refuse to associate with xenophobic parties.

Macedonian

Евросоцијалистот Јан Маринус Виерсма го потсети ПСД дека социјалистите низ целиот свет одбиваат да се здружат со ксенофобични партии.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

In his opening statement, prosecutor Jan Wubben said Oric knew and approved of his men beating prisoners.

Macedonian

Во својата воведна изјава обвинителот Јан Вубен рече дека Ориќ знаел за тепањето на затворениците од страна на неговите луѓе и го одобрувал тоа.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

English

IMF's Europe Department Assistant Director Erik Jan de Vrijer said the Fund considers the situation concerning.

Macedonian

Помошник директорот на Секторот за Европа во ММФ, Ерик Јан де Вријер, рече дека Фондот ја смета ситуацијата за загрижувачка.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Serbian Foreign Minister Vuk Jeremic met with his visiting Slovak counterpart, Jan Kubis, on July 8th.

Macedonian

Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, на 8-ми јули се состана со својот словачки колега во посета на земјата, Јан Кубис.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

English

He assured his Slovakian counterpart Jan Kubis that Serbia would resort only to peaceful means to prevent the secession of Kosovo.

Macedonian

Тој го увери својот словачки колега, Јан Кубис, дека Србија ќе примени само мирни средства за спречување на отцепувањето на Косово.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Increase the minimum wage for skilled labourers to Bt300 per day and the monthly salary for new graduates to Bt15,000 on Jan 2012.

Macedonian

Да се зголеми минималната плата за вештите работници на 300 бахти на ден и месечната плата на новите дипломирани на 15 000 бахти, во јануари 2012 година.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Agency Executive Manager Jan Zlatan Kulenovic said that an even greater concern is that many who remain in the country increasingly drop out of high school.

Macedonian

Извршниот директор на агенцијата Јан Златан Куленовиќ рече дека уште повеќе загрижува фактот што многумина од оние кои остануваат во земјата се повеќе го напуштаат средното училиште.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Adam Alex Andreas Andrew Bart Ben Bernd Bill Chris Chuck Daniel Don Duncan Ed Emily Eric Gary Greg Harry Ian Jean Jeff Jan Kai Keith Ken Kirk Marc Mike Neil Paul Rik Robert Sam Sean Thomas Tim Walter

Macedonian

Александар Андреа Ана Александра Боби Бојан Бојана Бошко Бранко Васко Весна Даниел Дејан Дарко Елена Ема Ѓорѓи Горан Гоце Златко Иван Игор Јован Кристијан Кире Кристина Марија Мартин Ненад Петар Ристе Рада Саше Снеже Тодор Тамара Чедо

Last Update: 2011-10-23
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Blackout Europe Polska is promoting freedom of the Polish internet and is planning a demonstration for Jan. 23 in Warsaw:

Macedonian

Блекаут Јуроп Полска ја промовира слободата на полскиот интернет и планира демонстрации за 23 јануари во Варшава:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK