Ask Google

Results for americium translation from English to Slovak

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Slovak

Info

English

americium

Slovak

amerícium

Last Update: 2014-11-15
Usage Frequency: 8
Quality:

English

Americium

Slovak

Am (chemická značka)

Last Update: 2013-06-12
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Given that the affected nuclear reactor is now in a stable situation, the possibility of new releases of radioactivity to the environment is excluded or very minimal and there have been no significant releases to the environment of strontium, plutonium and americium following the nuclear power plant accident, it is evident that the control for the presence of these radionuclides in food or feed from Japan is not necessary.

Slovak

Keďže situácia týkajúca sa postihnutého jadrového reaktora je momentálne stabilizovaná, možnosť nových únikov rádioaktivity do životného prostredia je vylúčená alebo minimálna, a keďže po havárii príslušnej jadrovej elektrárne nedošlo k žiadnym významným únikom stroncia, plutónia a amerícia do životného prostredia, je zrejmé, že kontrola na prítomnosť týchto rádionuklidov v potravinách a krmivách z Japonska nie je potrebná.

Last Update: 2014-11-21
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Implementing Regulation (EU) No 961/2011 provided also maximum levels for strontium, plutonium and americium in case there would have been new releases to the environment of radioactivity including these radionuclides.

Slovak

Vo vykonávacom nariadení (EÚ) č. 961/2011 boli stanovené aj maximálne hladiny pre stroncium, plutónium a amerícium pre prípad, keby došlo k novým únikom rádioaktivity, vrátane týchto rádionuklidov, do životného prostredia.

Last Update: 2014-11-21
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Shortly after the nuclear accident, controls were required for the presence of iodine-131 and the sum of caesium-134 and caesium-137 in feed and food originating from Japan, as there was evidence that the release of radioactivity into the environment was related to a very large part to iodine-131, caesium-134 and caesium-137, and there was only very limited or no emission of the radionuclides strontium (Sr-90), plutonium (Pu-239) and americium (Am-241).

Slovak

Krátko po jadrovej havárii bolo potrebné vykonať kontroly na prítomnosť jódu-131 a sumy cézia-134 a cézia-137 v krmivách a potravinách pochádzajúcich z Japonska, keďže sa preukázalo, že únik rádioaktivity do životného prostredia súvisel z veľmi veľkej časti s jódom-131, céziom-134 a céziom-137 a emisia rádionuklidov stroncia (Sr-90), plutónia (Pu-239) a amerícia (Am-241) bola veľmi obmedzená alebo k nej vôbec nedošlo.

Last Update: 2014-11-21
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK