Ask Google

Results for gjymtyrët translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

Ralf, eja! Lëvizi gjymtyrët!

English

Ralph, c'mon move your molases

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Nuk ndjeja gjymtyrët e mija.

English

I-I couldn't feel my limbs. It's as if

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Koka dhe gjymtyrët janë pak a shumë përreth.

English

- And the body? Well, head and limbs are pretty much blown off,

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Harrojeni varjen. Mund t'ua presim gjymtyrët!

English

Get them out here so we can cut off their giblets!

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ndërkohë që shtrëngon gjymtyrët e mia për të dalë nga entropia...

English

As I lay in the back of Buck's truck, trying to will my limbs out of entropy...

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kur plagosen në betejë, zëvendësojnë gjymtyrët me magji të zezë.

English

When they get injured in battle they replace their limbs with charwood and black magic.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

me gjymtyrët shtesë, dhe nganjëherë ata gjenden në qoftë se...

English

with extra limbs, and sometimes they found that if-

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Mund të ta heqi gjymtyrët... doktor, shikonin këtë ekzempar të huaj...

English

How I could snap your limbs off! Doctor, examine this alien specimen.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Dhe ju jeni trupi i Krishti dhe gjymtyrët e tij, veç e veç.

English

Now ye are the body of Christ, and members in particular.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"piIotët e ofenduar kanë kërkuar amputim për gjymtyrët e Iënduara.

English

"injured pilots have requested amputation of injured limbs.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Do t'i jetë i mirë në to me gjymtyrët e tij të gjatë.

English

He'll be good at them with his long limbs.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Syri më erret për shkak të dhembjes dhe tërë gjymtyrët e mia nuk janë veçse hije.

English

Mine eye also is dim by reason of sorrow, and all my members are as a shadow.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Gëlltit copa të lëkurës së tij; i parëlinduri i vdekjes gllabëron gjymtyrët e tij.

English

It shall devour the strength of his skin: even the firstborn of death shall devour his strength.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Po të ishin të gjitha gjymtyrët një gjymtyrë e vetme, ku do të ishte trupi?

English

And if they were all one member, where were the body?

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Do të të shikoj kur të të vënë në kryq dhe kur me 12 të goditura me shufër të të thyejnë gjymtyrët.

English

I'll be looking at you... when you're laid on the cross, and the twelve blows are crashing down on your limbs.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Sepse, sikurse në një trup kemi shumë gjymtyrë dhe të gjitha gjymtyrët nuk kanë të njëjtën funksion,

English

For as we have many members in one body, and all members have not the same office:

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Nuk duhet ta them fare se jam i tëri lakuriq në borë dhe se... më nuk i ndjej gjymtyrët, as edhe një.

English

And need I remind you, I am naked in the snow. I can't feel any of my extremities, and I mean any of them.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Shumë nga këto krijesa të mrekullueshme janë përshtatur aq mrekullisht saqë mund t'i rigjenerojnë vetë gjymtyrët e tyre.

English

Many of these wonderful creatures have so brilliantly adapted that they can regenerate entire limbs at will.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Thjeshtë,Për ngjitur gishtat e amputuar apo gjymtyrët Është njëra operimet më dramatike që ne mund ti bëjmë .

English

(man) Obviously, putting on amputated fingers or arms or limbs is one of the more dramatic things we can do.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Madje, gjymtyrët e trupit që duken se janë më të dobëta, janë shumë më të nevojshme se të tjerat;

English

Nay, much more those members of the body, which seem to be more feeble, are necessary:

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK