Ask Google

Results for përkulur translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

-Përkulur.

English

- On a bed of rose petals, in a tuxedo.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Qëndroni të përkulur.

English

Stay low. Stay low.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

FBI-ja ka përkulur.

English

The FBI took the bait.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Je përkulur, kuçkë. Pije.

English

You ducked, pussy.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Gjuajta e përkulur si një degë më parë.

English

The shoot bends as the branch before.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Në rregull, mbaji gjunjët të përkulur.

English

All right, keep your knees bent.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Koka ime është e gjakosur por e pa përkulur

English

"My head is bloody, but unbow'd."

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Pozita tjetër është " tigri përkulur".

English

The next stance is "preying-tiger".

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Togeri zezak Scott ishte përkulur mbi trupin.

English

The Schwane Lieutenant Scott was kneeling over the body.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ang..,mundohu të kesh kyçin tënd të përkulur kështu.

English

Aang, Try to keep your wrists bent, like in the drawing. *

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Do bëje mirë të filloje duke mos u përkulur mbi thikë.

English

Perhaps you could start by not leaning on the knife.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Pasi po përpiqesha ta ringjallja, isha ende i përkulur mbi trupin.

English

After I tried to revive him, I was still kneeling over the body.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Me të gjithë respektin e duhur, problemet nuk zgjidhen duke u përkulur për miliarderët.

English

All due respect, you don't solve problems by bending over for billionaires.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Vetëm dy policë, përfshirë Hendriksin i cili është përkulur dhe ka nxjerrë në pah prapanicën.

English

No. Just a couple agents, including Hendricks, who's bent over, and I have a fine view of the crack of his ass.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Për shembull janë udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë që pa u përkulur kundërshtojnë anëtarësimin e Turqisë.

English

There are, for instance, the leaders of France and Germany who both adamantly oppose Turkish membership.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Nëse ata janë ndryshe, atëherë ne do të dimë që drita e yjeve është përkulur nga dielli.

English

If they are different, then we will know that starlight is bent by the sun.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Dashuria është e meta më e madhe e njerëzve... .. dhe vegla jonë më e mirë për ta përkulur atë.

English

Love is the greatest flaw of humans, and our best tool to break them.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Sugjerimi i një vendi tjetër tregoi se "shteti ishte përkulur përpara kërcënimeve të dhunës," thanë organizatorët.

English

Suggesting the different venue indicated "the state has caved in to threats of violence," said organisers.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Dhe do t’i shohësh si i eksponohen (zjarrit) të përkulur nga poshtërimi dhe shikojnë me bisht të syrit.

English

And thou wilt behold them set up before it, downcast with ingominy ond looking with stealthy glance.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Dhe do t’i shohësh si i eksponohen (zjarrit) të përkulur nga poshtërimi dhe shikojnë me bisht të syrit.

English

And thou wilt see them brought forward to the (Penalty), in a humble frame of mind because of (their) disgrace, (and) looking with a stealthy glance.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK