Ask Google

Results for provinca translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

Provinca

English

Province

Last Update: 2014-06-22
Usage Frequency: 3
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Provinca Ningxia Kinë

English

NINGXIA PROVINCE, CHINA

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

PROVINCA HELMAND, AFGANISTAN

English

{ faint rumbling }

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

duhen investime ne provinca?

English

If there's the chance... Our refineries cost.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

edhe une jam nga provinca une fola me ta.

English

I'm from the province too, I know how to talk to them and they understand me.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Qytete dhe provinca do të përfitojnë nga ndryshimet.

English

Cities and provinces will benefit from the changes.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Provinca ka një popullsi prej rreth dy milion banorësh.

English

The province has a population of about two million.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

"Në fillim . provinca ishte plot me pajisje ushtarake.

English

"At the beginning . the province was awash with military hardware.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Por me një shkrim rus, mundet të jetë ajo Provinca Maritimes.

English

But with the Russian writing, could be the Maritimes Province.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Ata gjithashtu po luajne lojrera terheqjeje me disa provinca gjeorgjiane.

English

They're also playing tug-of-war with a couple of Georgian provinces.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Kam marrë armë, bomba, dhe të arratisur nga gjithë provinca.

English

I've been taking weapons, bombs, and fugitives all across the province.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Mijëra të pastrehë largohen nga provinca, me përshkallëzimin e luftës.

English

Thousands are homeless and fleeing the province as the war escalates.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Të martën Gul fillon për katër ditë një tur në pesë provinca turke.

English

On Tuesday, Gul kicks off a tour of five Turkish provinces in four days.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

E ardhmja e princeshës Jodhaa gjithashtu do e drejtoje atë larg nga provinca Rajputana,

English

Princess Jodhaa's future too would lead her away from the Rajputana provinces,

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Ai është nga provinca jugosllave e Sanxhakut, por u transferua në BiH dhe u martua.

English

He came from the Yugoslav province of Sanzak, but moved to BiH and married.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Provinca Yoshino, 1876 Kompania e pare, formoni një linjë e betejes rreth meje!

English

Yoshino Province, 1 876 1 st Company, form a battle line on me!

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Ztr. Asano, ju prezantoj Mr. Kira Yoshinaka. Ruler Nagato, Nga provinca e veriut.

English

Lord Asano, may we present Lord Kira Yoshinaka, master of Nagato, from the northern provinces.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Ai konsiderohet si një prej më të ndjeshmeve që kur provinca u vendos nën kontrollin e OKB-së në qershor 1999.

English

It is considered one of the most sensitive since the province came under UN control in June 1999.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Duke u larguar nga marka gjermane më 2002, provinca e atëhershme shpresonte të shmangte zhvlerësimin e monedhës së saj.

English

By turning from the Deutsche Mark in 2002, the then-province hoped to avoid devaluation of its currency.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Albanian

Me zvogëlimin e emigracionit dhe pakësimin e fondeve prej jashtë shtetit, provinca përballet me një krizë sociale në rritje.

English

With emigration cut off and funds from abroad on the decline, the province faces an escalating social crisis.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK