Ask Google

Results for issuing post name translation from English to Italian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Italian

Info

English

issuing post name

Italian

emettere il nome del post

Last Update: 2018-06-29
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

English

If no post code exists, a post name is required.

Italian

Se non esistono codici postali, è richiesta una denominazione postale.

Last Update: 2014-11-21
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

English

If no post name exists, a post code is required.

Italian

Se non esistono denominazioni postali, è richiesto un codice postale.

Last Update: 2014-11-21
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

English

urges Member States to take a collaborative approach to the provision of biometric capacity to visa issuing posts;

Italian

ollecita gli Stati membri ad adottare un approccio collaborativo rispetto alla creazione di una capacità biometrica presso gli uffici preposti al rilascio dei visti;

Last Update: 2017-04-26
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

English

Once all Schengen visa issuing posts are connected to the VIS, the VIS Mail mechanism shall be the sole communication network for exchanging messages via the VIS.

Italian

Quando tutte le autorità che rilasciano i visti Schengen saranno collegate al VIS, il meccanismo VIS Mail sarà l’unica rete di comunicazione per lo scambio di messaggi attraverso il VIS.

Last Update: 2018-02-13
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

English

In Phase 2, when all the Schengen visa issuing posts are connected to VIS, the VIS Mail mechanism shall replace the Schengen Consultation Network from the date determined in accordance with Article 46 of the VIS Regulation.

Italian

Nella fase 2, quando tutte le autorità che rilasciano i visti Schengen saranno collegate al VIS, il meccanismo VIS Mail sostituirà la rete di consultazione Schengen a partire dalla data stabilita in conformità dell'articolo 46 del regolamento VIS.

Last Update: 2016-12-29
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: MatteoT

English

LIDProTM is a technology-driven electronic innovation, developed for, and in association with the Ministry for Foreign Affairs (MFA), Finland. This solution is currently implemented at the Finland Visa Application Centres (VAC) in St. Petersburg, for the Consulate General of Finland in St Petersburg, the largest visa issuing post in the world among the Schengen countries, handling over one million applications annually, and at the Finland VACs in Moscow, Petrozavodsk, Murmansk in Russia & Kiev, Ukraine. A breakthrough initiative by VFS Global, LIDProTM is built to allow location independent visa processing across multiple locations and geographies, to handle application loads.

Italian

LIDProTM è un’innovazione tecnologica elettronica sviluppata per ed in collaborazione con il Ministero degli Affari Esteri (MFA) della Finlandia. Questa soluzione è attualmente implementata presso i Centri di Richiesta Visto della Finlandia (VAC) A San Pietroburgo, per il Consolato Generale della Finlandia a San Pietroburgo, il più grande centro di emissione visti al mondo tra i paesi Schengen, che gestisce più di un milione di richieste ogni anno; e presso i VAC della Finlandia a Mosco, Petrozavodsk, Murmansk in Russia e Kiev, Ucraina. Un’importante iniziativa di VFS Global, LIDProTM è concepito per permettere una gestione del visto in modo indipendente dalla località in vari luoghi e territori per gestire i carichi di richieste.

Last Update: 2018-02-13
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: MatteoT
Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Launched Location Independent Document Processing (LIDProTM)** – a technology-driven electronic innovation, which aids location independent visa processing – developed for, and in association with the Ministry for Foreign Affairs (MFA), Finland. This was implemented at the Finland Visa Application Centre (VAC) in St. Petersburg, the largest visa issuing post in the world among the Schengen countries, handling over one million applications annually and at the Finland VAC in Murmansk

Italian

Lanciata la Location Independent Document Processing (LIDProTM)** – un’unnovazione elettronica dominata dalla tecnologia che permette la gestione dei visti in modo indipendente dalla località – sviluppata per ed in collaborazione con il Ministero degli Affari Esteri (MAE) della Finlandia. Questa soluzione è stata implementata presso il Centro di Richiesta Visti della Finlandia (VAC) a San Pietroburgo, il più grande centro di emission di visti al mondo tra i paesi Schengen, che gestisce più di un milione di richieste ogni anno; e presso il VAC della Finlandia a Murmansk.

Last Update: 2018-02-13
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: MatteoT

English

==WAMI=====Former members===, withdrew in December 2000==Structure=====President of the Commission, current and former===From 1977 to 2006 the post name was Executive Secretary*Aboubakar Diaby Ouattara (Côte d'Ivoire) January 1977 – 1985*Momodu Munu (Sierra Leone) 1985–1989*Abass Bundu (Sierra Leone) 1989–1993*Édouard Benjamin (Guinea) 1993–1997*Lansana Kouyaté (Guinea) September 1997 – 31 January 2002*Mohammed Ibn Chambas (Ghana) 1 February 2002 – 31 December 2006From the restructuring*Mohammed Ibn Chambas (Ghana) 1 January 2007 – 18 February 2010*James Victor Gbeho (Ghana) 18 February 2010 – 1 March 2012*Kadré Désiré Ouedraogo (Burkina Faso) 1 March 2012 – Present===Chairmen===*Gnassingbé Eyadéma (Togo) 1977–1978*Olusegun Obasanjo (Nigeria) 1978–1979*Léopold Sédar Senghor (Senegal) 1979–1980*Gnassingbé Eyadéma (Togo) 1980–1981*Siaka Stevens (Sierra Leone) 1981–1982*Mathieu Kérékou (Benin) 1982–1983*Ahmed Sékou Touré (Guinea) 1983–1984*Lansana Conté (Guinea) 1984–1985*Muhammadu Buhari (Nigeria) 1985 – 27 August 1985*Ibrahim Babangida (Nigeria) 27 August 1985 – 1989*Dawda Jawara (the Gambia) 1989–1990*Blaise Compaoré (Burkina Faso) 1990–1991*Dawda Jawara (the Gambia) 1991–1992*Abdou Diouf (Senegal) 1992–1993*Nicéphore Soglo (Benin) 1993–1994*Jerry John Rawlings (Ghana) 1994 – 27 July 1996*Sani Abacha (Nigeria) 27 July 1996 – 8 June 1998*Abdulsalami Abubakar (Nigeria) 9 June 1998 – 1999*Gnassingbé Eyadéma (Togo) 1999*Alpha Oumar Konaré (Mali) 1999 – 21 December 2001*Abdoulaye Wade (Senegal) 21 December 2001 – 31 January 2003*John Agyekum Kufuor (Ghana) 31 January 2003 – 19 January 2005*Mamadou Tandja (Niger) 19 January 2005 – 19 January 2007*Blaise Compaoré (Burkina Faso) 19 January 2007 – 19 December 2008*Umaru Musa Yar'Adua (Nigeria) 19 December 2008 – 18 February 2010*Goodluck Jonathan (Nigeria) 18 February 2010 – 17 February 2012*Alassane Ouattara (Côte d'Ivoire) 17 February 2012 – 28 March 2014*John Dramani Mahama (Ghana) 28 March 2014 – present=== Regional security cooperation ===The ECOWAS nations assigned a non-aggression protocol in 1990 along with two earlier agreements in 1978 and 1981.

Italian

== Struttura ===== Presidenti della Commissione ===Dal 1977 al 2006 il nome della carica era segretario esecutivo:* Aboubakar Diaby Ouattara (Côte d'Ivoire) gennaio 1977 – 1985* Momodu Munu (Sierra Leone) 1985–1989* Abass Bundu (Sierra Leone) 1989–1993* Édouard Benjamin (Guinea) 1993–1997* Lansana Kouyaté (Guinea) settembre 1997 – 31 gennaio 2002* Mohamed Ibn Chambas (Ghana) 1º febbraio 2002 – 31 dicembre 2006Dalla ristrutturazione:* Mohamed Ibn Chambas (Ghana) 1º gennaio 2007 – 18 febbraio 2010* James Victor Gbeho (Ghana) 18 febbraio 2010 - 18 febbraio 2012* Kadré Désiré Ouedraogo (Burkina Faso) dal 18 febbraio 2012=== Presidenti ===* Gnassingbé Eyadéma (Togo) 1977–1978* Olusegun Obasanjo (Nigeria) 1978–1979* Léopold Sédar Senghor (Senegal) 1979–1980* Gnassingbé Eyadéma (Togo) 1980–1981* Siaka Stevens (Sierra Leone) 1981–1982* Mathieu Kérékou (Benin) 1982–1983* Ahmed Sékou Touré (Guinea) 1983–1984* Lansana Conté (Guinea) 1984–1985* Muhammadu Buhari (Nigeria) 1985 – 27 August 1985* Ibrahim Babangida (Nigeria) 27 August 1985 – 1989* Dawda Jawara (The Gambia) 1989–1990* Blaise Compaoré (Burkina Faso) 1990–1991* Dawda Jawara (Gambia) 1991–1992* Abdou Diouf (Senegal) 1992–1993* Nicéphore Soglo (Benin) 1993–1994* Jerry John Rawlings (Ghana) 1994 – 27 luglio 1996* Sani Abacha (Nigeria) 27 luglio 1996 – 8 giugno 1998* Abdulsalami Abubakar (Nigeria) 9 giugno 1998 – 1999* Gnassingbé Eyadéma (Togo) 1999* Alpha Oumar Konaré (Mali) 1999 – 21 dicembre 2001* Abdoulaye Wade (Senegal) 21 dicembre 2001 – 31 gennaio 2003* John Agyekum Kufuor (Ghana) 31 gennaio 2003 – 19 gennaio 2005* Mamadou Tandja (Niger) 19 January 2005 – 19 gennaio 2007* Blaise Compaoré (Burkina Faso) 19 gennaio 2007 – 19 dicembre 2008* Umaru Yar'Adua (Nigeria) 19 dicembre 2008 – 18 febbraio 2010* Goodluck Jonathan (Nigeria) 18 febbraio 2010 - 18 febbraio 2012* Alassane Ouattara (Costa d'Avorio) dal 18 febbraio 2012== Cooperazione regionale per la sicurezza ==Le nazioni dell'ECOWAS hanno firmato protocolli di non aggressione nel 1978 e nel 1990.

Last Update: 2016-03-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: MatteoT

English

During Phase 1 of the VIS Mail operation, VISION shall be used in parallel. In Phase 2, when all the Schengen visa issuing posts are connected to VIS, the VIS Mail mechanism shall replace the Schengen Consultation Network from the date determined in accordance with Article 46 of the VIS Regulation.

Italian

Durante la fase 1 di funzionamento del VIS Mail, si deve usare VISION in parallelo.Nella fase 2, quando tutte le autorità che rilasciano i visti Schengen saranno collegate al VIS, il meccanismo VIS Mail sostituirà la rete di consultazione Schengen a partire dalla data stabilita in conformità dell’articolo 46 del regolamento VIS.

Last Update: 2014-11-21
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: MatteoT

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:



We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK