Ask Google

Results for достигнувања translation from Macedonian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Macedonian

English

Info

Macedonian

Тој ги уништи економските достигнувања.

English

He destroyed economic achievement.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Конференција во Србија ги акцентираше научните достигнувања.

English

A conference in Serbia highlights scientific achievements.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Византискиот блог ги сумира неговите музички достигнувања:

English

The Byzantine Blog summarized his musical achievements:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Тој потенцираше дека се направени некои достигнувања кои се прогресивни.

English

He pointed out that some achievements have been made, which are progressive.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Има, сепак, две огромни достигнувања од кампањите кои вредат да се споменат.

English

There are, however, two major achievements of the campaigns that are worth highlighting.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Околу 70 странски и домашни изложувачи ги претставија најновите достигнувања во медицината.

English

About 70 foreign and domestic exhibitors presented the latest achievements in medicine.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Имаше пристојни достигнувања, но мислам дека можеше да се направи многу повеќе.

English

These are decent achievements, but I felt more could have been done.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Едно од значајните достигнувања на Гринпис беше усвојувањето на Леи де боск, односно Законот за шумите.

English

One of Greenpeace's significant accomplishments was the passage of the Ley de Bosques, or Forest Law.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Кенија Спорт оддаде пофално признание, кратко потенцирајќи ги неговите поголеми достигнувања:

English

SportsKenya paid glowing tribute to Samuel, briefly outlining his major achievements:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Во минатото, песимистичките сценарија беа делумно ублажени со технолошките достигнувања и функционирањето на пазарните сили.

English

In the past, the more pessimistic scenarios have been partly invalidated by technological advances and the operation of market forces.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Нешто што сме го виделе повеќе пати кога се мешаат културни вредности и достигнувања на различни етноси и цивилизации.

English

This is something that we have seen several times when there is mixture between cultural heritage and achievements of different ethnicities and civilizations.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Повеќе од 50 истражувачи од 25 земји учествуваа на настанот, на кој беше дискутирано за најновите достигнувања во НиН.

English

More than 50 researchers from 25 countries participated in the event to discuss the latest advances in N&N.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Во земја горда на своите образовни достигнувања, владината реакција со цел да се спречат понатамошни судири се чини веројатна.

English

In a country proud of its educational achievements, a governmental response to prevent further clashes seems likely.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Бугарските научни достигнувања беа изложени во Кралскиот музеј за природни науки во Брисел на 19-ти февруари.

English

Bulgaria's scientific achievements were exhibited in the King Natural Science Museum in Brussels on February 19th.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Исто така постојат категории за достигнувања кои не се базирани на интернет, вклучувајќи најдобра малависка личност и лидери на утрешнината.

English

There are also categories for achievements not based on the Internet, including Best Malawian Personality and Leaders of Tomorrow.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Странските јазици нудат огромна можност да се видат и научат најновите достигнувања во технологијата и науката и сè што е поврзано со нив.

English

Foreign languages give you a huge opportunity to see and learn the latest in technology and science and everything related to it.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

За жал, беше додаден нов рекорд на листата на иранските репресивни достигнувања: Најмладиот блогер притворен и изведен на судење.

English

Unfortunately, a new record can now be added to the list of Iran's repressive achievements: the youngest blogger to be detained and put on trial.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

За време на состанокот со Бучковски, Мојсиу го пофали демократскиот процес во Македонија и нејзините достигнувања во градењето на мултиетничко општество.

English

During his meeting with Buckovski, Moisiu praised Macedonia's democratisation process and its accomplishments in building a multiethnic society.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Фактот дека ние ги исполнивме претходно утврдените услови за да станеме земја-членка на НАТО е дефинитивно едно од најзначајните достигнувања.

English

The fact that we have fulfilled the predefined conditions to become a NATO member state is definitely making the most significant.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Вкупно 390 претпријатија од 20 земји, вклучително и домаќинот и Грција, ги претставија своите најнови достигнувања во земјоделската технологија на тридневниот саем.

English

A total of 390 companies from 20 countries, including the host country and Greece, presented the latest achievements in agricultural technology at the three-day fair.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK