Ask Google

Results for mahremiyete translation from Turkish to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Turkish

English

Info

Turkish

Bazı uzmanlar yeni yasaları mahremiyete yönelik bir tehdit olarak görüyorlar.

English

Some experts see the new laws as a threat to privacy.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Yetullah Gaşi, bir hükümetin etkin şekilde işleyebilmek için bir dereceye kadar mahremiyete ihtiyacı olduğunu ve herşeyi açıklamasının beklenemeyeceğini söylüyor.

English

A government needs some degree of privacy to function effectively, says Jetullah Gashi, and cannot be expected to disclose everything.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Senato accademico'nun yönetim kurulu kararýna göre, tüzüklerinde belirtilen bir süre için üniversite rektörü tarafýndan atanýr.Tüm bu organlara iþlemsel özerklik ve gereken veri ve bilgiye giriþ yapabilme yetkisi verilmiþtir ve mahremiyete saygý yasasýna uygun olarak bulgularýný yayýnlayabilir.(http://www.unipr.it/arpa/setprog/nva)

English

All such bodies are granted operational autonomy and access to the necessary data and information, and can publish their findings in accordance with the law on respect for privacy. (http://www.unipr.it/arpa/setprog/nva)

Last Update: 2014-02-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Bazı uzmanlar yeni yasaları mahremiyete yönelik bir tehdit olarak görüyorlar. Southeast European Times için Üsküp'ten Zoran Nikolovski'nin haberi 16/09/08 Haberleşmeyi izlemekle ilgili yasalarda yapılan yeni değişiklikler, parlamentonun bu yaz başında bir çok kişi tarafından tartışmalı değişiklikler olarak gördüğü düzenlemeleri kabul etmesiyle bu ay başlarında yürürlüğe girdi.

English

Some experts see the new laws as a threat to privacy. By Zoran Nikolovski for Southeast European Times in Skopje 16/09/08 New amendments to laws governing surveillance of communications came into effect earlier this month after parliament adopted what many considered controversial changes earlier this summer.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK