Je was op zoek naar: helmet (Engels - Macedonisch)

Menselijke bijdragen

Van professionele vertalers, bedrijven, webpagina's en gratis beschikbare vertaalbronnen.

Voeg een vertaling toe

Engels

Macedonisch

Info

Engels

"as i was set on fire, i managed to put on my helmet, which saved my face.

Macedonisch

„Додека горев, успеав да го ставам шлемот, што ми го спаси лицето.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Waarschuwing: Bevat onzichtbare HTML-opmaak

Engels

indeed, it is common to see motorbike riders without a helmet not just in hanoi, but in other vietnamese cities.

Macedonisch

Навистина, често може да се забележат возачи на мотори без кациги не само во Ханој, туку и во други градови во Виетнам.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

the photo above this article shows another motorbike rider without a helmet, but this time it’s in thailand.

Macedonisch

Фотографијата над написов покажува уште еден возач на скутер без кацига, но овојпат, тоа се случува во Тајланд.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

earlier this month, global voices featured a viral photo of a vietnamese woman riding a scooter without a helmet while carrying a child.

Macedonisch

Пред неколку недели, Глобај Војсис објави вирална фотографија на жена од Виетнам како вози скутер без кацига додека со неа патува и дете.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

serbia would also have to pay mile dragic's company 250 euros per helmet, while it could buy it from neighbouring macedonia for only 150 euros a piece.

Macedonisch

Србија, исто така, ќе мора да и плати на компанијата на Миле Драгиќ 250 евра за еден шлем, а истиот може да го купи од соседна Македонија за само 150 евра.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

the speed limit was also scaled back from 60 km/h to 50 km/h, and a helmet law was introduced for cyclists and motorcycle riders.

Macedonisch

Ограничувањето на брзината е, исто така, намалено, од 60 на 50 километри на час, а закон за задолжително носење шлем е воведен за велосипедистите и мотоциклистите.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

currently, we have 11 people on the site: eight mine clearing workers, one team leader, one medical worker, and one person in charge of quality control," team leader ramiz smajic says. "[workers use] metal detectors, probes, branch scissors, grass scissors, and they also have good protective equipment," including specialised jackets and helmets.

Macedonisch

Моментно ние имаме 11 луѓе на локалитетот: осум работници кои ги чистат мините, еден водач на тимот, едно медицинско лице и едно лице задолжено за контрола на квалитетот“, рече водачот на тимот Рамиз Смајиќ. „[Работниците користат] детектори за метал, сонди, ножици за гранки, ножици за трева, и исто така имаат добра опрема за заштита“, вклучително и специјализирани јакни и шлемови.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Waarschuwing: Bevat onzichtbare HTML-opmaak

Engels

despite thai laws requiring mandatory wearing of crash helmets, both rider and passenger appears to flout the law.

Macedonisch

Без оглед на тајландските закони кои бараат задолжително носење кацига, и возачот и сопатникот ги игнорираат истите.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

his report matches this photograph shared by kareem fahim on twitter, which shows morsi supporters, carrying sticks and shields, and wearing helmets.

Macedonisch

Неговиот извештај одговара на оваа фотографија која Карем Фаим ја сподели на Твитер, и која покажува како оние кои го подржуваат Морси носат стапови, штитови и шлемови.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

in the spacious and nearly deserted national history museum, located at the official state residence in boyana on the outskirts of sofia, the book is arranged on a small platform next to a thracian fresco, depicting the head of a helmet-clad warrior.

Macedonisch

Во пространиот и скоро напуштен Национален историски музеј, лоциран во официјалната државна резиденција во Бојана, во периферијата на Софија, книгата е поставена на мала платформа веднаш до тракиската фреска на која е насликан воин со шлем.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

in what has become a familiar practice in the dispute about combatants’ origins, bloggers endlessly dissect photographs of the armed men in ukrainian cities, debating whether someone’s rifle, vest, helmet, or who-knows-what-else reveals his true identity.

Macedonisch

Од она што стана вообичаена практика во расправата за потеклото на воините, блогерите ги разгледуваат во континуитет сликите од вооружените луѓе во украинските градови, расправајќи дали една пушка, еден елек, еден шлем или било што друго може да го открие вистинскиот идентитет на оној што ги носи.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

journalist evan hill reports: @evanchill: big column of maybe 150 men jogging through rally with sticks and helmets, maybe half of them with matching metal sheet shields

Macedonisch

@evanchill: Голема колона од 150 луѓе, маршираат низ толпата со стапови и шлемови, можеби пола од нив со исти лимени штитови

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

last year, serbia agreed to supply firearms, uniforms and helmets to the country, as well as 20 training aircraft.

Macedonisch

Минатата година Србија се согласи да обезбеди оружје, униформи и шлемови за земјата, како и 20 авиони за обука.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

some 200 peacekeepers, wearing helmets and carrying shields, were involved in the operation.

Macedonisch

Во операцијата беа вклучени околу 200 миротворци со шлемови и штитници.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

the 300m-euro deal -- made with a private company -- included orders for items such as 500 pilots' jackets for an air force of 75 pilots, and 69,000 flak jackets and 74,000 helmets for a military force of about 28,000 soldiers, prompting allegations of corruption.

Macedonisch

Договорот вреден 300 милиони евра - со едно приватно претпријатие - вклучува порачки за предмети како што се 500 пилотски јакни за воздухопловните сили во кои има 75 пилоти и 69.000 панцири и 74.000 шлемови за воените сили од околу 28.000 припадници, што доведе до обвинувања за корупција.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

the crowd was stopped by a chain of special squad… even though women had no arms, the policemen were wearing helmets and body armours… as a result, the crowd jamme up the traffic… the atmosphere was tense.

Macedonisch

Толпата беше стопирана од кордон на Специјалните полициски единици… Иако жените не носеа оружје, полицајците носеа шлемови и панцири… Како резултат, толпата го попречи сообраќајот… Атмосферата беше напната.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

they envision the purchase of about 74,000 helmets and 69,000 flack jackets for the country's 28,000-strong army and of about 500 pilot jackets for an air force of less than 30 planes.

Macedonisch

Тие предвидуваат купување на околу 74 000 шлема и 69 000 заштитни елеци за армијата, во која има само 28 000 војници, како и 500 пилотски јакни за авијацијата, со помалку од 30 авиони.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

with the dise gear strapped on their vests and helmets, and with their weapons equipped with lasers, soldiers can monitor everything that is happening on the battlefield.

Macedonisch

Со опремата на ДИСЕ прицврстена на нивните елеци и шлемови и со своето ласерско оружје војниците можат да следат сé што се случува на борбеното поле.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

you can get almost anything you want at the market, including greek army korean war helmets and canteens and leather courier bags sold by andreas tsoulis, 42, at an old military goods stand.

Macedonisch

Можете да добиете речиси сè што сакате на пазарот, вклучувајќи и шлемови на грчката армија во Корејската војна, матарки и кожни курирски торби кои ги продава 42-годишниот Андреас Цулис, на една тезга со стари воени предмети.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

davinic was accused of approving a contract for the delivery of 74,000 helmets and 69,000 flak jackets, for an army that numbers 28,000.

Macedonisch

Давиниќ беше обвинет дека одобрил договор за испорака на 74 000 шлема и 69 000 заштитни елеци за армијата, во која има само 28 000 војници.

Laatste Update: 2012-04-06
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Krijg een betere vertaling met
4,401,923,520 menselijke bijdragen

Gebruikers vragen nu voor assistentieWij gebruiken cookies om u de best mogelijke ervaring op onze website te bieden. Door de website verder te gebruiken, geeft u toestemming voor het gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie. OK