Je was op zoek naar: да изврши поврат (Macedonisch - Engels)

Menselijke bijdragen

Van professionele vertalers, bedrijven, webpagina's en gratis beschikbare vertaalbronnen.

Voeg een vertaling toe

Macedonisch

Engels

Info

Macedonisch

Хоџај ја повика ЕУ да изврши притисок врз Србија

Engels

kosovo's hoxhaj urges eu to apply pressure on serbia

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Аласан знае каде да оди да бара правда наместо да изврши предавство.

Engels

dr. alassane knows where to go to seek justice than committing treason.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Набљудувачите очекуваат Буш да изврши притисок врз ЕУ околу стратегијата против Иран.

Engels

observers expect bush to push the eu on a strategy against iran.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

После кратко време, тој се обиде да изврши самоубиство, скокајќи од балкон.

Engels

shortly afterwards, he attempted suicide by jumping from a balcony.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Дел Понте побара од ЕУ да изврши притисок врз Хрватска и Црна Гора за целосна соработка со МКТЈ

Engels

del ponte urges eu to press croatia, serbia-montenegro for full co-operation with icty

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Само на овој начин, рече тој, Рама може да изврши притисок врз владата за предвремени избори.

Engels

only in this way, he said, can rama exert pressure on the government for early elections.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Тој рече дека очекува Европската комисија да изврши притисок врз Белград за решавање на ова прашање со Косово.

Engels

he said he expects that the european commission will pressure belgrade to resolve this issue with kosovo.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

pdf- датотеката се обидува да изврши надворешна апликација и поради Ваша безбедност kpdf не го дозволува тоа.

Engels

the document is trying to execute an external application and, for your safety, okular does not allow that.

Laatste Update: 2011-10-23
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

setimes: Во врска со дијалогот, дали барате од ЕУ да изврши поголем притисок врз Србија?

Engels

setimes: regarding dialogue, are you asking the eu to put more pressure on serbia?

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Ако засегнатата интернационална заедница се грижи за Судан, тогаш треба да изврши притисокот врз владата за нејзино повлекување.

Engels

if the concerned international community cares about sudan, they should pressure the government to step down.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Претседателот на Српската напредна партија престана со земање храна и течности во саботата, за да изврши притисок за предвремени избори.

Engels

the head of the serbian progressive party stopped food and liquids saturday in order to push for early elections.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Ако групата на Федерацијата сакаше да изврши ексхумација во РС, канцеларијата во РС се сложуваше само ако тие добиеја дозвола да го сторат истото во Федерацијата.

Engels

if the federation group wanted to do an exhumation in rs, the rs office would agree only if they were allowed to do one in the federation.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Министерството планира да ги задоволи потребите на здравствените центри, да изврши прераспределба на персоналот и да го координира протокот на пациенти меѓу државните и приватните болници.

Engels

the ministry plans to meet the demands of the health centers, redistribute the assigned personnel and co-ordinate the flow of patients among public and private hospitals.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Владата сака да изврши измени во работните односи на некои државни претпријатија и да ги направи работните часови пофлексибилни во обид за зголемување на конкурентноста на приватните претпријатија и зајакнување на економијата.

Engels

the government is seeking to revamp labour relations at some state-run companies and make working hours more flexible in a bid to increase private companies' competitiveness and to boost the economy.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Во изјавата пред своите разговори со Путин, Борисов јасно стави до знаење дека, исто така, планира да изврши притисок за зголемување на бугарскиот извоз за Русија.

Engels

speaking ahead of his talks with putin, borisov made clear he also plans to push for an increase in bulgarian exports to russia.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Камен на сопнување за Пападимос се вели дека се противењата на министерот за финансии, Евангелос Венизелос, да му дозволи на банкарот самиот да изврши назначувања во администрацијата која мора да се справува со Тројката.

Engels

a stumbling block to papademos is reported to be finance minister evangelos venizelos' objections to letting the banker make his own appointments to an administration that must deal with the troika.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Јеремиќ, исто така, рече дека не очекува Запад да изврши голем притисок врз Белград за да се откаже од иницијативата, но дека тие сигурно ќе лобираат во рамките на ОН за отфрлање на српскиот предлог.

Engels

jeremic also said that he did not expect the west to put much pressure on belgrade to drop the initiative but that they will certainly lobby within the un to have the serbian proposal rejected.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Ако предвидувањата се покажат точни, тој се очекува да изврши „младинско движење“ во тимот чии најпознати играчи се во своите рани до средни 30-ти.

Engels

if predictions prove true, he is expected to implement a "youth movement" in a team whose most notable players are in their early to mid 30s.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Waarschuwing: Bevat onzichtbare HTML-opmaak

Macedonisch

Тој побара од пратениците да го усвојат и да го објават нацрт- законот во Службениот весник до 6- ти март, кога пристигнува мисијата на ЕУво посета на Романија за да изврши проценка на судските реформи.

Engels

he urged lawmakers to pass and enforce the bill in the official gazette by 6 march, when an eu mission visits romania to assess judicial reforms.

Laatste Update: 2012-04-06
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Macedonisch

Приштина ја повика меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија да прекине со дејствата кои „на ниеден начин не помагаат за унапредување на евроатланската агенда, и за нормализирање на меѓудржавните односи меѓу Република Косово и Србија“.

Engels

pristina urged the international community to pressure serbia to end acts that "do not serve in any way the advancement of the euro-atlantic agenda, and of normalising interstate relations between the republic of kosovo and serbia".

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Waarschuwing: Bevat onzichtbare HTML-opmaak

Krijg een betere vertaling met
7,838,754,397 menselijke bijdragen

Gebruikers vragen nu voor assistentieWij gebruiken cookies om u de best mogelijke ervaring op onze website te bieden. Door de website verder te gebruiken, geeft u toestemming voor het gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie. OK