Je was op zoek naar: zaznamenávacie (Slovaaks - Engels)

Menselijke bijdragen

Van professionele vertalers, bedrijven, webpagina's en gratis beschikbare vertaalbronnen.

Voeg een vertaling toe

Slovaaks

Engels

Info

Slovaaks

zaznamenávacie zariadenie

Engels

recorder

Laatste Update: 2014-11-14
Gebruiksfrequentie: 3
Kwaliteit:

Referentie: IATE

Slovaaks

teplotné požiadavky (zaznamenávacie zariadenia)

Engels

temperature requirements (recording devices)

Laatste Update: 2016-10-11
Gebruiksfrequentie: 2
Kwaliteit:

Referentie: Translated.com

Slovaaks

zapisovanie/čítanie na minidisku vyžaduje osobitné zariadenie (zaznamenávacie alebo prehrávacie zariadenie minidisku), ktoré netvorí súčasť osobného počítača.

Engels

to write/read on the minidisc requires specific equipment (minidisc recorder or player), which does not form part of a personal computer.

Laatste Update: 2017-02-11
Gebruiksfrequentie: 2
Kwaliteit:

Referentie: Translated.com

Slovaaks

v prípadoch, v ktorých žiadosť o použitie videokonferencie obsahuje i žiadosť o jej zaznamenanie, je dožadujúci orgán povinný v prípade potreby zabezpečiť dožiadanému orgánu príslušné zaznamenávacie vybavenie, aby dožiadaný orgán mohol zaznamenať dôkaz v správnom formáte.

Engels

in cases in which the application to use videoconferencing also seeks to have the videoconference proceedings recorded, the requesting authority is obliged to arrange for recording equipment to be provided to the requested authority where necessary so that the evidence can be recorded by the requested authority in the correct format.

Laatste Update: 2014-02-06
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Referentie: Translated.com

Slovaaks

na splnenie podmienok na poskytnutie príspevku by elektronické zaznamenávacie a nahlasovacie zariadenie na palube plavidiel mali spĺňať požiadavky ustanovené nariadením komisie (es) č. 1077/2008 z 3. novembra 2008, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá vykonávania nariadenia rady (es) č. 1966/2006 o elektronickom zaznamenávaní a vykazovaní rybolovných činností a o prostriedkoch diaľkového snímania a o zrušení naradenia (es) č. 1566/2007 [4].

Engels

in order to qualify for the contribution, electronic recording and reporting devices on board fishing vessels should satisfy the requirements laid down by commission regulation (ec) no 1077/2008 of 3 november 2008 laying down detailed rules for the implementation of council regulation (ec) no 1966/2006 on electronic recording and reporting of fishing activities and on means of remote sensing and repealing regulation (ec) no 1566/2007 [4].

Laatste Update: 2014-11-21
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Referentie: Translated.com

Krijg een betere vertaling met
7,835,381,250 menselijke bijdragen

Gebruikers vragen nu voor assistentieWij gebruiken cookies om u de best mogelijke ervaring op onze website te bieden. Door de website verder te gebruiken, geeft u toestemming voor het gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie. OK