Fråga Google

You searched for: akropolit (Albanska - Engelska)

Mänskliga bidrag

Från professionella översättare, företag, webbsidor och fritt tillgängliga översättningsdatabaser.

Lägg till en översättning

Albanska

Engelska

Info

Albanska

Greqia përuron muzeumin e ri të Akropolit

Engelska

Greece inaugurates new Acropolis Museum

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Muzeu do të shfaqë të gjitha skulpturat e ruajtura të Akropolit.

Engelska

The museum will display all the surviving Acropolis sculptures.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 2
Kvalitet:

Albanska

Të dielën, 14 tetor, skulptura e parë u lëviz për në muzeun e ri të Akropolit.

Engelska

On Sunday, October 14th, the first sculpture was moved to the new Acropolis Museum.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Muzeumi i ri është vendosur në bazën e Akropolit dhe ofron një pamje të drejtpërdrejtë të Gurit të Shenjtë.

Engelska

The new museum is located at the base of the Acropolis and provides a direct view of the Sacred Rock.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Ajo përmban gjithashtu një auditorium për multimedia, një bar gjysmë-katësh dhe një restaurant me pamje përballë Akropolit.

Engelska

It also contains a multimedia auditorium, a mezzanine bar and a restaurant with views facing the Acropolis.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Arkitekti zviceran Bernard Tshumi ka projektuar një strukturë të shekulli të 21-të për të mbajtur thesaret e lashta të Akropolit.

Engelska

Swiss architect Bernard Tschumi has designed a 21st-century facility to house the ancient treasures of the Acropolis.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Mijra athinas u mblodhën rrugëve të enjten për të përshëndetur ardhjen e flakës olimpike në kodrën e Akropolit, ku u mbajt një ceremoni e posaçme.

Engelska

Thousands of Athenians gathered in the streets Thursday evening to welcome the arrival of the Olympic Flame on the hill of the Acropolis, where a special ceremony was held.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Gjithashtu në lajmet kulturore: Muzeu i ri i Akropolit i Athinës do të paraqitet zyrtarisht dhe në Bukuresht hapet Festivali Ndërkombëtar i Artit të Cirkut.

Engelska

Also in cultural news: Athens' new Acropolis Museum will be officially introduced, and the International Circus Art Festival opens in Bucharest.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Gjithashtu në lajmet kulturore: Muzeu i ri i Akropolit në Athinë do të hapet në qershor dhe Kosova shënon përvjetorin e parë të pavarësisë së saj.

Engelska

Also in cultural news: Greece's new Acropolis Museum will open in June, and Kosovo marks its first independence anniversary.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Muzeumi i ri është vendosur në bazën e Akropolit dhe ofron një pamje të drejtpërdrejtë të Gurit tëShenjtë. [Ministria greke e kulturës]

Engelska

The new museum is located at the base of the Acropolis and provides a direct view of the Sacred Rock. [Greek Cultural Ministry]

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

Muzeu i Akropolit në Greqi do të hapet për publikun më 20 qershor, njoftoi të premten (13 shkurt) Ministri i Kulturës Antonis Samaras.

Engelska

Greece's Acropolis Museum will open to the public on June 20th, Culture Minister Antonis Samaras announced on Friday (February 13th).

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

"Ne jemi të gjithë shumë të impresionuar me muzeumin e ri të Akropolit," tha kryetari i Shoqatës për Ribashkimin e Skulpturave të Partenonit, Dejvid Hill.

Engelska

"We are all very impressed with the new Acropolis Museum," International Association for the Reunification of the Parthenon Sculptures Chairman David Hill said.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Albanska

Ajo do të vrapojë në një nga etapat e fundit të stafetës, një ditë përpara hapjes zyrtare. Organizatorët olimpikë njoftuan gjithashtu të martën se një muze i ri te këmbët e Akropolit nuk do të përfundojë në kohë.

Engelska

She will run one of the last legs of the relay a day before the official opening. The Olympic organisers also announced Tuesday that a new museum at the foot of the Acropolis would not be finished in time.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Albanska

"Mënyra se si do ekspozojmë mermeret do të jetë një protestë e përhershme për kthimin e tyre," thotë profesor Dimitris Pandermalis, president i Organizatës për Ndërtimin e Muzeumit të Ri të Akropolit.

Engelska

"The way we will display the Marbles will be a permanent protest for their return," says Professor Dimitris Pandermalis, president of the Organisation for the Construction of the New Acropolis Museum.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Albanska

Greqia do të lëvizë qindra statuja të mermerta në muzeun e ri të Akropolit 30/05/2007 ATHINË, Greqi -- Ministri i kulturës George Vulgarakis zbuloi një plan të martën (29 maj) për të transferuar qindra statuja të mermerta në një muzeum të ri në Akropol, që do të hapet në krye të vitit të ardhshëm.

Engelska

Greece to move hundreds of marble statues to new Acropolis museum 30/05/2007ATHENS, Greece -- Culture Minister George Voulgarakis unveiled a plan Tuesday (May 29th) to transfer hundreds of marble statues to a new state-of-the- art Acropolis museum, due to open early next year.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Få en bättre översättning med
4,401,923,520 mänskliga bidrag

Användare ber nu om hjälp:Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta besöka den här webbplatsen godkänner du vår användning av cookies. Läs mer. OK