Sie suchten nach: thatësirës (Albanisch - Englisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Albanisch

Englisch

Info

Albanisch

vendet e see nën magjinë e thatësirës

Englisch

see countries under spell of drought

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

shtrirjet e mëtejshme të thatësirës janë tmerronjëse.

Englisch

the larger ramifications of drought are daunting.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ndërkohë, bujqësia është goditur prej thatësirës së këtij viti.

Englisch

agriculture, meanwhile, has been hit by this year's drought.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

efekti i thatësirës në furniuzimet me energji ka qenë i ashpër.

Englisch

the drought's effect on power supplies has been severe.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

unë të njoha në shkretëtirë, në tokën e thatësirës së madhe.

Englisch

i did know thee in the wilderness, in the land of great drought.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-05
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

kur archeptolemus profetizoi katër vitet e thatësirës ... ne gërmuam thellë.

Englisch

when archeptolemus prophesied four years of drought we dug deeper wells.

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

bari qË i reziston thatËsirËs salcË nga fshati do t'ju shpjerË nË mars

Englisch

fa-fa-fa-fa-fa-far better

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

pas një minute do të flasim për gjëndjen e thatësirës që po kalon shumica e vëndit.

Englisch

in a moment, we're gonna talk about the drought conditions across much of the country.

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

u kthej mirësinë me dhurata ujore nga roma, që zotat vendosën ta mbanin larg thatësirës.

Englisch

i repay your kindness with gifts of water! carried from rome where the gods have seen fit to keep the drought at bay!

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

dhe situata do të ketë gjasa vetëm të bëhet më keq, pasi thatësirës nuk i duket fundi.

Englisch

and the situation will likely only get worse, as the drought shows no end in sight.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

serbia mund të goditet gjithashtu nga një numër i madh zjarresh si pasojë e thatësirës dhe temperaturave të larta, tha ajo.

Englisch

serbia could also be hit by a large number of wildfires, as a consequence of drought and higher temperatures, she said.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

sipas njësisë energjitike të shqipërisë, kesh, hidrocentralet e vendit janë pranë mbylljes për shkak të thatësirës së vazhdueshme.

Englisch

according to the albanian power utility kesh, the country's hydropower plants are near a shutdown, due to continued drought.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ndryshe nga antilopët afrikane, gjirafat maasai nuk kane nevojë të migrojnë ata ushqehen me njëqind lloje të gjetheve pyjore një furnizim ushqimi rezistente ndaj thatësirës

Englisch

unlike wildebeests, maasai giraffes need not migrate they feed on a hundred species of woodland foliage a food supply resistant to drought

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

muajt e thatësirës kanë dhënë një goditje të dyfishtë: kanë prekur furnizimet e energjisë në disa vende të ballkanit dhe prodhimet bujqësore në të tjera.

Englisch

the months of drought have packed a double punch: affecting energy supplies in some balkan countries and agricultural production in others.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

dimri i fundit arriti rekorde sa u takon temperaturave të ulëta dhe thatësirës dhe shumë fabrika u shtrënguan të qëndrojnë të mbyllura për javë të tëra, ndërsa u ndërpre transporti dhe.

Englisch

last winter brought record low temperatures and drought and many factories were forced to shut down for weeks on end and transport and trade disrupted because of unusually cold temperatures.

Letzte Aktualisierung: 2017-04-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

"ne mund të shihnim gjithashtu flakët që nga ajri kur zbrisnim në tokë dhe zbritja ishte e ashpër për shkak të thatësirës së gjeneruar nga flakët."

Englisch

"we could also see the fires from the air as we were coming down to land and the landing was rough enough because of the draught generated by the fires."

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

rumania pakësoi eksportet e energjisë pasi prodhuesi kryesor i saj, hidroelektrika, u detyrua të ndërpresë kontratat tregtare pas një aksidenti në tetor dhe republika sërbska u detyrua të anullojë kontratat e shitjeve për shkak të thatësirës.

Englisch

romania reduced power exports after its leading producer, hidroelektrika, was forced to terminate commercial contracts in the wake of an october accident, and republika srpska was forced to cancel sales contracts because of the drought.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

për vendet në evropën juglindore, efektet e mundëshme afatgjata përfshijnë një klimë më të thatë, uljen e vazhdueshme të rreshjeve, rritjen e ndjeshmërisë ndaj thatësirës dhe valëve të të nxehtit dhe prodhime më të ulta bujqësore.

Englisch

for countries in southeast europe, possible long term effects include a drier climate, continuing decline in rainfall, increased vulnerability to drought and heat waves, and lower agricultural yields.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

bujqësia ra me 0. 6 përqind si rezultat i thatësirës. në lajme të tjera, presidenti ion iliesku i ka dërguar një letër deputetëve të dhomave të parlamentit duke kërkuar që një personel shtesë të vendoset në misionin ndërkombëtar ushtarak në irak.

Englisch

agriculture declined by 0.6 per cent as a result of the drought. in other news, president ion iliescu has sent a letter to parliament's chamber of deputies requesting that additional personnel be deployed to the international military mission in iraq.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ai do të jetë si një pemë i mbjellë pranë ujit, që i shtrin rrënjët e tij gjatë lumit. nuk do ta ndjejë kur vjen vapa dhe gjethet e tij do të mbeten të gjelbra; në vitin e thatësirës nuk do të ketë asnjë shqetësim dhe do të vazhdojë të mbajë fryte.

Englisch

for he shall be as a tree planted by the waters, and that spreadeth out her roots by the river, and shall not see when heat cometh, but her leaf shall be green; and shall not be careful in the year of drought, neither shall cease from yielding fruit.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-05
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Eine bessere Übersetzung mit
7,316,059,915 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK