Results for jashtzakonshme translation from Albanian to Croatian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Croatian

Info

Albanian

bashesku përshëndeti këtë diferencë si "të jashtzakonshme".

Croatian

basescu je tu razliku nazvao "iznimnom".

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

në shumë rajone është shpallur gjendje e jashtzakonshme.

Croatian

u brojnim regijama proglašeno je izvanredno stanje.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"kjo rrugë ka një rëndësi të jashtzakonshme," shtoi berisha.

Croatian

"ova cesta od iznimna je značaja", dodao je berisha.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

në kosovë, autoritetet vendosën në 24 korrik të deklaronin gjendjen e jashtzakonshme.

Croatian

na kosovu su vlasti 24. srpnja odlučile proglasiti izvanredno stanje.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

këshilli do të ketë fuqi administrative gjatë gjendjeve të jashtzakonshme nëse këtë e miraton presidenti.

Croatian

vijeće će imati izvršnu vlast tijekom izvanrednog stanja ako to odobri predsjednik države.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

ajo i kërkoi presidentit të njoftonte një situatë të jashtzakonshme në vend dhe të ndalte bisedimet me serbinë.

Croatian

pozvali su predsjednika na proglašenje izvanrednog stanja u zemlji i prekid razgovora sa srbijom.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

parlamentit të bih do t'i jepet autoriteti ekskluziv për të deklaruar gjendjen e jashtzakonshme dhe luftën.

Croatian

parlamentu bih bilo bi dodijeljeno ekskluzivno pravo uvođenja izvanrednog stanja i objave rata.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

për shkak të "rëndësisë së jashtzakonshme" të çështjes, ai nuk pranoi të jepte hollësira.

Croatian

odbio je otkriti pojedinosti kao razlog navodeći "iznimnu važnost" problema.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

greqia gjithashtu ka deklaruar gjendjen e jashtzakonshme dhe po shtrëngohet për të paktën tre ditë të tjera me temperaturat që kapërcejnë 40 gradë celsius.

Croatian

grčka je također proglasila izvanredno stanje i priprema se za najmanje još tri dana s temperaturama preko 40 celzijevih stupnjeva.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

qendra turistike dhe e skive soe e brezovicës është e vetmja qendër e turizmit dimëror në kosovë që ka kushte të jashtzakonshme natyrore për ski.

Croatian

soe turističko/skijaško središte brezovica jedino je zimsko turističko središte na kosovu i ima iznimne prirodne uvjete za skijanje.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

pasi parlamenti serb miratoi një ligj të ri informacioni gjatë gjendjes së jashtzakonshme të kohëve të fundit, disa botues bënë thirrje për një takim me zyrtarët qeveritarë.

Croatian

nakon što je srpski parlament usvojio novi zakon o informiranju tijekom nedavnog izvanrednog stanja, nekoliko je urednika zatražilo sastanak s državnim dužnosnicima.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

sipas kushtetutës, zgjedhjet e jashtzakonshme apo të papritura duhet të mbahen brenda 45 ditësh nga lënia bosh e vendit ose zgjedhjet e parakohëshme brenda katër deri gjashtë muajsh.

Croatian

prema ustavu, izvanredni ili hitni izbori moraju biti održani u roku od 45 dana od upražnjavanja dužnosti, ili prijevremeni paralmentarni izbori u roku od četiri do šest mjeseci.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

bosnja dhe herzegovina po ndeshet me një moment thelbësor në udhën e saj drejt pranimit në be dhe nato, tha përfaqësuesi i lartë pedi eshdaun në një konferencë të jashtzakonshme shtypi në sarajevë.

Croatian

bosna i hercegovina se suočava s ključnim trenutkom na svom putu ka priključenju eu i nato-u, izjavio je visoki predstavnik paddy ashdown na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji u sarajevu.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

kjo është hera e parë që ke po përdor fondin e solidaritetit për masat e urgjencës në reagim ndaj një thatësire të jashtzakonshme, tha komisionerja e politikës rajonale të be, danuta hubner.

Croatian

ovo je prvi puta da ek koristi fond solidarnosti za pružanje financijske pomoći za izvanredne mjere reagirajući na veliku sušu, izjavila je povjerenica eu za regionalnu politiku danuta huebner.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"nuk kishte shpenzime të jashtzakonshme [të papaplanifikuara] të buxhetit pas zgjedhjeve," i tha btv të premten ish kryeministri.

Croatian

"nije bilo izvanredne [neplanirane ] proračunske potrošnje nakon izbora", kazao je bivši premijer btv-u u petak.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

ato ishin të gjitha gjendje të jashtzakonshme e më shumë se 300 vetë u shpëtuan e mbetën gjallë falë këtij përkushtimi," tha për setimes kreu i sektorit të gjendjeve të urgjencës në ministrinë e brendshme të serbisë predrag mariç.

Croatian

to su sve bile izvanredne situacije i preko 300 ljudi spašeno je i ostalo je živo zahvaljujući toj predanosti", izjavio je za setimes predrag marić, šef sektora za izvanredna stanja srpskog ministarstva unutarnjih poslova.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

partia më e fortë e opozitës, partia social demokratike (sdp) do të mbajë një mbledhje të jashtzakonshme të partisë në 2 qershor me qëllimin e vetëm për të zgjedhur një udhëheqës të ri.

Croatian

najjača oporbena stranka u hrvatskoj, socijaldemokratska partija (sdp), održat će 2. lipnja izvanredni sabor sa samo jednom zadaćom, izabrati novog čelnika.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

duke protestuar ndaj dhunës, serbët e kosovës deklaruan një "gjendje të jashtzakonshme" në katër komuna të veriut, duke thënë se kishin ndërprerë të gjitha lidhjet me institucionet e krahinës.

Croatian

protestirajući protiv nasilja, kosovski srbi proglasili su "izvanredno stanje" u četiri sjeverne općine navodeći kako prekidaju sve veze s pokrajinskim institucijama.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

"do të ishte një evropë që ka besim mjaft për të parë zgjerimin jo si një kërcënim... por [si] një mundësi të jashtzakonshme, historike për të ndërtuar një bashkim më të madh e më të fuqishëm," tha bler.

Croatian

"europa će imati dovoljno povjerenja da na proširenje ne gleda kao na prijetnju... nego kao na izvanrednu, povijesnu prigodu za izgradnju većeg i još snažnijeg saveza", kazao je blair.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Get a better translation with
7,835,189,206 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK