Ask Google

Results for korruptuara translation from Albanian to Turkish

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Turkish

Info

Albanian

Barometri Global i Korrupsionit: partitë politike të korruptuara

Turkish

Küresel Yolsuzluk Barometresi: siyasi partiler yolsuzluk içinde

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Zyrtarët po flasin gjithashtu hapur rreth praktikave të korruptuara.

Turkish

Yetkililer de kanunsuz uygulamaların varlığından bahsediyor.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Mediat e korruptuara do kthejnë veprimet e mia ne agjenden e qeverisë.

Turkish

Dejenere olmuş medyan yine devleti suçlayacak .

Last Update: 2016-10-29
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Transparency International: Bullgaria, Greqia dhe Rumania vendet më të korruptuara të BE

Turkish

Uluslararası Şeffaflık Örgütü: Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya en fazla yolsuzluk olan AB ülkeleri

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Një botim i mbështetur nga UNDP tha se gjykatat janë institucionet më të korruptuara në Kosovë.

Turkish

UNDP tarafından desteklenen bir yayında, mahkemelerin Kosova'da yolsuzluğun en fazla olduğu kurumlar olduğu öne sürüldü.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Si rezultat, 14 ekipe të korruptuara do të përballen me masa disiplinore e ligjore.

Turkish

Sonuç olarak toplam 14 ekip disiplin ve hukuki cezalara çarptırılacak.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"i institucioneve të korruptuara dhe të prishta Politike të Shteteve të Bashkuara..."

Turkish

"yozlaşmış politikayla yürüttüğü emperyalist saldırısını kınıyorum."

Last Update: 2016-10-29
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Tre institucionet e tjera më të korruptuara janë gjyqësori, administrata lokale dhe ndërmarrjet publike.

Turkish

En fazla yolsuzluğun olduğu diğer üç kurumsa yargı, yerel idare ve kamu kuruluşları.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Spitalet kroate janë parë si një nga institucionet më të korruptuara të vendit. [AFP]

Turkish

Hırvatistan'da hastaneler en çok yolsuzluk yapılan kurumlar arasında görülüyor. [AFP]

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"Por në të vërtetë strukturat [e korruptuara] do të mbeten të padëmtuara."

Turkish

Fakat [yolsuzluk içindeki] yapılar, yasalardan zarar görmeyecektir." dedi.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Anketat tregojnë se shumë maqdonas nuk u besojnë gjyqtarëve dhe besojnë se gjykatat janë të korruptuara dhe mbajnë anë.

Turkish

Anketler, Makedon halkının çoğunluğunun yargıçlara güvenmediğini ve mahkemelerin yolsuzluk ve partizanlıkla dolu olduğuna inandığını gösteriyor.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ministri i Brendshëm Ivica Daçiç theksoi se hetimet e praktikave të korruptuara midis zyrtarëve shtetërorë do të vazhdojnë.

Turkish

İçişleri Bakanı Ivica Daciç hükümet yetkilileri arasındaki yolsuzluk uygulamalarıyla ilgili soruşturmaların devam edeceğini söyledi.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kjo është provë se partitë janë gati të bëjnë diçka me qëllim që të mos perceptohen më si të korruptuara nga publiku.

Turkish

Bu da siyasi partilerin halkın gözündeki 'yozlaşmış kurum' imajından kurtulmak için bir şeyler yapmaya hazır olduğunun kanıtı.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Turqia ka rindërtuar gjykatat e saj, të cilat janë tani më pak të korruptuara se në shumë vende të Evropës Lindore.

Turkish

Türkiye ise mahkemelerini elden geçirerek, Doğu Avrupa'daki pek çok ülkeye göre yolsuzluk seviyelerini indirdi.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ta hajë dreqi, Tomi, të gjithë e kemi marrë Ligjin e Punëve të Jashtme të Korruptuara dhe e mbajmë mend përmendësh.

Turkish

Lanet olsun Tommy, bütün FCPA raporunu ezberledik.

Last Update: 2016-10-29
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Sipas raportit, Bullgaria renditet si më e korruptuara midis vendeve anëtare të BE. [Dosje]

Turkish

Rapora göre Bulgaristan, AB üye ülkeleri arasında yolsuzluğun en fazla olduğu ülke konumunda. [Arşiv]

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Opozita politike në Kosovë e ka kritikuar tashmë Çekun duke argumentuar se një riorganizim kabineti do të zëvëndësonte figurat e paefektëshme apo të korruptuara.

Turkish

Kosova siyasi muhalefeti, kabine değişikliğinin verimsiz veya yolsuzluğa bulaşmış isimleri değiştireceğini söyleyerek Ceku'yu eleştirmeye başladı bile.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Zyrtarët janë akuzuar për përdorim të praktikave të korruptuara për të përvetësuar afërsisht 16 hektarë tokë e cila ka një vlerë totale prej 16 milion euro.

Turkish

Söz konusu yetkililer, toplam değeri 16 milyon avroya varan yaklaşık 16 hektarlık araziyi usulsüz olarak üzerlerine geçirmekle suçlanıyor.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Bullgarisë ju kërkua të rritë përpjekjet kundër autoriteteve të korruptuara lokale dhe korrupsionit në sektorë të ndjeshëm të tillë si shëndetësia dhe arsimi.

Turkish

Bulgaristan'a yolsuzluğa bulaşmış yerel yetkililer ve sağlık ve eğitim gibi hassas sektörlerdeki yolsuzluğa karşı çabalarını hızlandırması yönünde çağrıda bulunuldu.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Korrupsioni mbeti një problem i madh për të gjithë vendet në rajon, megjithë ligjet kombëtare që ndalonin praktikat e korruptuara dhe parashikonin dënime të konsiderueshëm.

Turkish

Ulusal yasalar, usulsüzlükleri yasaklayıp bu konuda ciddi cezalar içerse de, yolsuzluk, bölgedeki tüm ülkelerin en önemli sorunlarından biri olmaya devam etti.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK