Ask Google

Results for keqinformim translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

Duke folur të mërkurën, ai akuzoi Shkupin për bllokimin e marrëdhënieve të ndërsjellta dhe i përshkroi njoftimet maqedonase për incidentet dhe shrregullimin e kohëve të fundit në Greqi si keqinformim të plotë.

English

Speaking Wednesday, he accused Skopje of blocking bilateral relations and described Macedonian reports of recent incidents and disorder in Greece as total disinformation.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Hetimet rezultuan në akuza të ngritura ndaj manjatit për evazion të dyshuar fiskal prej 7.7 milion markash gjermane në taksat midis viteve 1999 dhe 2001, keqinformim financiar në lidhje me prokurimin e pajisjeve të Erikson më 1994 dhe orvatjet për rrushfet ndaj anëtarëve të partive kundërshtare.

English

The investigation resulted in charges brought against the tycoon for alleged evasion of some 7.7m deutschmarks in taxes between 1999 and 2001, financial misreporting in connection with the procurement of Ericsson equipment in 1994, and attempted bribery of rival party members.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

Mes polemikës, një zëdhënës i INS-së njoftoi se nuk është e detyrueshme të jepej NIP-i, por INS e përgënjeshtroi zëdhënësin vetëm disa ditë më pas dhe e pushoi nga puna për keqinformim të publikut.

English

Amid the controversy, an INS spokesperson announced it is not mandatory to provide the PIN, but the INS head refuted the spokesperson just few days later and fired him for misinforming the public.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK