Vous avez cherché: sistematik (Albanais - Grec)

Contributions humaines

Réalisées par des traducteurs professionnels, des entreprises, des pages web ou traductions disponibles gratuitement.

Ajouter une traduction

Albanais

Grec

Infos

Albanais

sistematik

Grec

Συστηματική

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

seks sistematik.

Grec

Τακτικό σεξ.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

a je sistematik?

Grec

Ενεργείσαι τακτικά;

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

vrasësi është sistematik.

Grec

Αυτός ο δολοφόνος είναι μεθοδικός.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

ata janë tre hapa të suimit sistematik brenda një strukture të diçkafit.

Grec

Είναι μια συστηματική επίθεση 3 σταδίων στο εθνικό οικοδόμημα. Στάδιο 1ο:

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

echr: bullgaria duhet të trajtojë problemin gjyqësor "sistematik"

Grec

ΕΔΑΔ: Η Βουλγαρία πρέπει να επιληφθεί "συστεμικού" προβλήματος στο χώρο της δικαιοσύνης

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Albanais

ngritni duart tuaja kush tri herë në vit shkon në rishikim sistematik?

Grec

Ποιός από σας κάνει ετήσιο τσεκάπ, τρεις φορές το χρόνο;

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

ja pse një 'revolucion i dytë' nevoitet kundër korrupsionit sistematik."

Grec

Γι’ αυτό απαιτείται και 'δεύτερη επανάσταση', ενάντια στη συστηματική διαφθορά".

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 47
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Albanais

"ne nuk kemi arritur një fazë ku mund të themi se ekziston bashkëpunimi sistematik.

Grec

"Δεν έχουμε φτάσει σε ένα επίπεδο ώστε να μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει συστηματική συνεργασία.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Albanais

shumë studentë kanë vështirësi të marrin provimet, megjithë përkushtimin e tyre ndaj studimit sistematik.

Grec

Πολλοί φοιτητές δυσκολεύονται να περάσουν σε εξετάσεις, παρά τη συστηματική μελέτη τους.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

mund të thuhet se anëtarësimi do të sigurojë një spirancë të jashtëzakonshme për transformimin sistematik dhe përparimin ekonomik.

Grec

Η ένταξη, αναμφίβολα, θα παρείχε μια έκτακτη άγκυρα για συστηματικό μετασχηματισμό και οικονομική πρόοδο.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

obradoviçi shpjegoi se ky është një rast i korrupsionit sistematik nga zyrtarë të fuqishëm qeveritarë në shkelje të besimit.

Grec

Ο Ομπράντοβιτς εξήγησε ότι είναι μια περίπτωση συστημικής διαφθοράς από τους ισχυρούς κυβερνητικούς αξιωματούχους, η οποία διεξάγεται αρκετά ύπουλα.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

një mënyrë që provuam për të ndaluar vjedhjen është nëpërmjet shqyrtimit të plotë komplet dhe sistematik të vendeve më të rëndësishëm arkeologjikë.

Grec

Ένας τρόπος με τον οποίο προσπαθήσαμε να σταματήσουμε την κλοπή είναι μέσω ολοκληρωμένης και συστηματικής εξέτασης των πιο σημαντικών αρχαιολογικών χώρων.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

terrorizëm: i) përdorim sistematik i terrorit, i shfaqur në dhunë ose përbuzje, për të gjeneruar frikë.

Grec

[ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ: 1) Συστηματική χρήση τρόμου, σε μορφή βίας ή εκφοβισμού, για την δημιουργία φόβου.]

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

damjanoviç, ndërkohë, u gjet të ketë marrë pjesë në një sulm të gjerë e sistematik nga ushtria serbe boshnjake mbi popullsinë boshnjake në komunën vogosca.

Grec

Εν τω μεταξύ, ο Νταμιάνοβιτς, κρίθηκε ένοχος για συμμετοχή σε εκτεταμένη και συστηματική επίθεση του Στρατού της Δημοκρατίας Σέρπσκα σε Βοσνιακό πληθυσμό στο δήμο Βογκόστσα.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

prokurorët e okb- së në hagë i akuzojnë ata për kryerjen e një "sulmi sistematik të drejtuar ndaj popullsisë civile serbe".

Grec

Οι εισαγγελείς του ΟΗΕ στη Χάγη τους κατηγορούν ότι πραγματοποίησαν μια "συστηματική επίθεση κατά του σερβικού άμαχου πληθυσμού."

Dernière mise à jour : 2012-04-06
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Albanais

ironikisht, novacioni financiar që u projektua për të pakësuar rrezikun në nivelin individual apo mikro, përfundoi në acarimin e tij në nivelin makro, duke rritur kësisoj rrezikun sistematik.

Grec

Ειρωνικά, η χρηματοοικονομική καινοτομία που απέβλεπε αρχικά στην μείωση των κινδύνων σε ατομικό επίπεδο ή σε επίπεδο της μικροοικονομίας οδήγησε στην αύξησή τους στο επίπεδο της μακροοικονομίας και επαύξησε τους συστεμικούς κινδύνους.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

gjuriç shpjegoi se raas synon të sigurojë studim sistematik e ndërdisiplinor të mirëthemeluar për t'i mbrojtur romët ndaj studimeve të ndryshme pseudo-shkencore dhe racizmit.

Grec

Ο Ντιούριτς εξήγησε πως η raas αποσκοπεί στο να παρέχει συστηματική και καλά εδραιωμένη διεπιστημονική έρευνα ώστε να υπερασπιστεί τους Ρομά έναντι διαφόρων ψευτο-επιστημονικών μελετών και ρατσισμών.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Albanais

i pandehuri qe akuzuar, së bashku me shtatë të tjerë, për pjesëmarrje në një sulm sistematik nga ushtria serbe boshnjake ndaj popullsisë civile jo-serbe në qytetin lindor të foçës.

Grec

Ο εναγόμενος κατηγορείται, μαζί με επτά ακόμα άτομα, για συμμετοχή σε συστηματική επίθεση του Σερβοβόσνιου στρατού εναντίον μη Σέρβων πολιτών στην ανατολική πόλη Φότσα.

Dernière mise à jour : 2024-04-14
Fréquence d'utilisation : 17
Qualité :

Albanais

ekzistojnë tre mënyra për zvogëlimin e barrës së pensioneve në pkb: nëpërmjet një rritje të pkb-së, nëpërmjet zvogëlimit sistematik të numrit të pensionistëve dhe nëpërmjet zvogëlimit të rritjes së pensioneve realë.

Grec

Η επιβάρυνση που επιφέρουν οι συντάξεις στο ΑΕΠ μπορεί να περιοριστεί κατά τρεις τρόπους: μέσω αύξησης του ΑΕΠ, μέσω συστηματικού περιορισμού του αριθμού των συνταξιοδοτούμενων και μέσω περιορισμού της αύξησης των πραγματικών συντάξεων.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Obtenez une traduction de meilleure qualité grâce aux
7,762,654,091 contributions humaines

Les utilisateurs demandent maintenant de l'aide :Nous utilisons des cookies pour améliorer votre expérience utilisateur sur notre site. En poursuivant votre navigation, vous déclarez accepter leur utilisation. En savoir plus. OK